BE “e gatshme” për të hequr dorë nga pasaportat e vakinave Covid19

Evropë

BE “e gatshme” për të hequr dorë nga pasaportat e vakinave Covid19

Më: 6 maj 2021 Në ora: 14:15
Foto ilustrim

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka thënë se BE është “gati të diskutojë” një propozim të mbështetur nga SH.B.A. për heqjen dorë nga pasaportat për vaksinat Covid-19, transmeton IndeksOnline.

Sipas “The Guardian” edhe presidenti francez, Emmanuel Macron, tha se ishte ” absolutisht në favor ” të planit.

Kompanitë farmaceutike reaguan me zemërim ndaj vendimit të administratës së Joe Biden të mërkurën për të mbështetur pezullimin e përkohshëm të të drejtave të pasaportave të vaksinave.

Von der Leyen tha se përpjekja e BE për vaksinimin po përshpejtohet, me 30 Evropianë të vaksinuar çdo sekondë ndërsa po eksportonte gjithashtu më shumë se 200 milion doza, por ishte “gjithashtu i gatshëm të diskutonte çdo propozim që adresonte krizën në një mënyrë efektive dhe pragmatike …

“Kjo është arsyeja pse ne jemi gati të diskutojmë se si propozimi i SH.B.A.-së për heqjen dorë nga mbrojtja e pronës intelektuale për vaksinat Covid-19 mund të ndihmojë në arritjen e këtij objektivi. “, tha ajo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat