Në prag të takimit Biden-Putin, Gjeneva mobilizohet, në gjendje gatishmërie si në “luftë” me 3000 policë, ushtarë, helikopterë dhe snajperistë

Evropë

Në prag të takimit Biden-Putin, Gjeneva mobilizohet, në gjendje gatishmërie si në “luftë” me 3000 policë, ushtarë, helikopterë dhe snajperistë

Më: 12 qershor 2021 Në ora: 09:28
Pamje nga Zvica

Policia e Gjenevës, duke marrë parasysh përvojën e samitit BRSS-SHBA. në 1985, kërkoi ndihmë shtesë nga kantonet fqinje për takimin e presidentëve rusë dhe amerikanë Vladimir Putin dhe Joe Biden, tha shefja e policisë së kantonit të Gjenevës kolonel Monica Bonfanti.

Bonfanti vuri në dukje se secili prej delegacioneve të Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara do të vijë në përbërjen e 600 deri 800 personave, njofton zvicerane në shqip Le Canton27.ch gazetari i së cilës ndoqi këtë konference shtypi drejtpërsëdrejti.

“Ne e dinim se nuk mund ta bënim vetë, kështu që kërkuam ndihmë nga policia në kantonet fqinje. Ne kujtuam përvojën e samitit të vitit 1985, kur Reagan dhe Gorbachev u takuan, dhe prandaj kërkuam ndihmë shtesë”, tha ajo në një konferencë shtypi.

Sipas komandantes Bonfanti, 900 oficerë policie do të jenë në Gjenevë nga e hëna. Përveç kësaj, një batalion ushtarak do të jetë në detyrë në aeroportin e Gjenevës, ndërsa pjesa tjetër e ushtrisë nga 1 mijë vetë të caktuar nga autoritetet do të ndihmojë në ruajtjen e kufijve të kantonit.

Përveç kësaj, zëvendës drejtori i Zyrës Federale të Policisë, Stefan Theimer, tha në një konferencë në Gjenevë se Zvicra beson se niveli i kërcënimit terrorist në botë mbetet i lartë, mori masa përpara takimit të drejtuesve të Federatës Ruse dhe Shtetet e Bashkuara, Vladimir Putin dhe Joe Biden.

Autoritetet zvicerane planifikojnë të kufizojnë përkohësisht hapësirën ajrore mbi qytetin e Gjenevës dhe të vendosin deri në 3,000 trupa dhe oficerë policie si pjesë e sigurisë shtesë për samitin midis presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit amerikan Joe Biden javën e ardhshme

Pyetjes së gazetarit nga gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch rreth numrit te forcave policore dhe ushtarake gjatë samitit te 16 qershorit në Gjenevë, shefja e policisë se kantonit të Gjenevës, Monica Bonfanti ju është përgjigjur se “kemi planifikuar të kufizojnë përkohësisht hapësirën ajrore mbi qytetin e Gjenevës dhe të vendosin deri në 3,000 trupa dhe oficerë policie si pjesë e sigurisë shtesë për samitin midis presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit amerikan Joe Biden javën e ardhshme. “Po ashtu 900 oficerë policie shtesë do të thirren nga rajone të tjera zvicerane, duke ngritur kontigjentin e policisë në qytet në rreth 2,000 duke përfshirë oficerë lokalë…” ka shtuar znj.Bonfanti

Organi ekzekutiv me shtatë anëtarë i Zvicrës, Këshilli Federal, miratoi të premten masa sigurie të përkohshme që përfshijnë vendosjen e deri në 1.000 trupave dhe mbikëqyrjen e hapësirës ajrore nga forca ajrore zvicerane gjatë samitit të së mërkurës.

“Zvicra është e detyruar të sigurojë mbrojtjen e personave që gëzojnë mbrojtje të veçantë sipas ligjit ndërkombëtar, të tilla si krerët e shtetit amerikan dhe rus,” tha Departamenti Federal i Mbrojtjes.

Departamenti i mbrojtjes tha në një deklaratë se fluturimet tregtare nga dhe nga aeroporti i Gjenevës nuk do të preken nga kufizimi i hapësirës ajrore që zgjat nga ora 8 e mëngjesit të martën deri në orën 5 pasdite.

Image

Stephane Theimer, zv.drejtori i Zyrës Federale të Policisë (FEDOPOL) dhe kreu i Shërbimit Federal të Sigurisë, tha se zyra nuk kishte marrë asnjë tregues kërcënimesh ose trazirash që përfshinin samitin. Por ai tha se “kërcënimi terrorist mbetet i lartë në Zvicër dhe Evropë” dhe përmendi “kërcënime të tjera nga qarqet ekstremiste të dhunshme”.

“Natyrisht, diaspora përkatëse të të dy vendeve mund të dëshirojnë të përfitojnë nga vizita e presidentit të tyre për të kryer veprime,” tha Theimer duke shtuar se “ne jemi në një nivel të lartë të gatishmërisë.”

“Për momentin nuk kemi ndonjë shenjë konkrete kur bëhet fjalë për veprime nga diaspora, por është diçka që po e marrim në konsideratë,” tha Theimer.

Trupat shtesë do të kenë role në mbrojtjen e emisarëve të huaj dhe mbështetje për policinë rajonale të Gjenevës në ajër dhe në liqenin e Gjenevës, tha departamenti i mbrojtjes.

Shtëpia e Bardhë ka minimizuar pritjet për samitin dhe tha se Biden ka në plan të ngrejë Ukrainën, kontrollin e armëve, të drejtat e njeriut dhe sulmet e ransomëare kibernetike me Putin. Zyrtarët rusë kanë thënë se agjenda e samitit të tyre përfshin stabilitetin strategjik, krizat globale, ndryshimin e klimës dhe përpjekjet për të luftuar pandeminë e koronavirusit.

Autoritet zvicerane sot kane njoftuar po ashtu se është një interesim i jashtëzakonshëm i mediave botëre te ndjekin samitit botëror të së mërkures së ardhshme ne Gjenevë.

Kështu janë bërë mbi 2800 kërkesa për të ndjekur samitin, po ranë pranuar vetëm 300 gazetarë. Aty edhe një shqiptar!  Këta gazetarë do të vendosen në qendrën e shtypit përballë Park La Grange, në mesin e tyre edhe një shqiptar Nefail Maliqi nga gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Image

 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat