Italia pezullon vaksinimin me Astra Zeneca për personat nën 60 vjeç

Evropë

Italia pezullon vaksinimin me Astra Zeneca për personat nën 60 vjeç

Më: 12 qershor 2021 Në ora: 22:52
Foto ilustrim

Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret më për persona nën 60 vjeç në Itali.

Të gjithë personat nën 60 vjeç që kanë marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca, dozën e dytë do marrin vaksinën Pfizer ose Moderna.

Ky vendim vjen pasi një 18-vjeçare humbi jetën në Itali pasi ishte vaksinuar me AstraZeneca.

Ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza tha se vendimi për të vaksinuar me AstraZeneca vetëm personat mbi 60 vjeç do të ketë një efekt në fushatën e vaksinimit, teksa theksoi se në korrik dhe gusht situata do të përmirësohet.

Sipas një raporti të publikuar këtë javë, AIFA tha se incidenca e mpiksjes së gjakut pas vaksinimit ishte rreth një në 100,000 të vaksinuar, kryesisht nën 60 vjeç.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat