“Nuk do të tolerojmë më”, kryeministri grek flet për marrëdhëniet me Turqinë

Evropë

“Nuk do të tolerojmë më”, kryeministri grek flet për marrëdhëniet me Turqinë

Më: 13 qershor 2021 Në ora: 14:37
Kyriakos Mitsotakis dhe Erdogan

“Ne të dy jemi anëtarë të aleancës. Dhe sigurisht, kur kemi dallime - si anëtarë të aleancës - këto ndryshime duhet të zgjidhen në mënyrë paqësore, sepse nëse ato nuk zgjidhen në një mënyrë të tillë dhe shkohet drejt rritjes së tensionit, ajo sigurisht nuk është e mirë për aleancën në tërësi”. Kështu deklaroi kryeministri, Kyriakos Mitsotakis, deklaroi në lidhje me marrëdhëniet greko-turke për televizionin France 24, përpara Samitit të NATO-s në Bruksel.

Lidhur me marrëdhëniet BE-Turqi, ai thekson, ndër të tjera: "Ajo që po ndodh në Mesdheun Lindor kundër Greqisë, kundër Qipros, gjithashtu ka implikime në marrëdhëniet midis Turqisë dhe Bashkimit Evropian. Dhe unë besoj se ky mesazh u dërgua shumë , shumë qartë nga Këshilli Evropian në konkluzionet e tij përfundimtare ".

“Ne duhet të gjejmë një mënyrë për të menaxhuar mosmarrëveshjet tona pa përshkallëzuar tensionet dhe shmangur atë që ndodhi verën e kaluar. Dhe unë besoj se për ta bërë këtë, ne duhet të biem dakord mbi një kornizë të përbashkët. Dhe kjo kornizë duhet të jetë në respekt për atë që rrjedh nga e drejta ndërkombëtare. Dhe, sigurisht, marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë ", vuri në dukje kryeministri për marrëdhëniet greko-turke.

Duke folur për imigracionin, Mitsotakis tha se “ne jemi një vend me besim që mbron të drejtat e tij sovrane; ne jemi anëtarë të Bashkimit Evropian. Dhe për çështjen e imigracionit, ne e bëmë shumë të qartë marsin e kaluar se nuk do të toleronim përdorimi i njerëzve të dëshpëruar si armë gjeopolitike, pikërisht ajo që Turqia u përpoq të bënte kur inkurajoi dhjetëra mijëra njerëz të kalonin kufirin grek në mënyrë të paligjshme. Dhe ne e bëmë të qartë se do të mbronim kufijtë tanë. Kufijtë e Greqisë janë kufijtë e Bashkimi Europian”.

"Unë mendoj se është bërë shumë e qartë në Turqi se kjo lloj sjellje nuk mund dhe nuk do të tolerohet në të ardhmen. Kështu që ne duhet të gjejmë një zgjidhje me Turqinë. Ne e kemi bërë atë në të kaluarën. Unë e pranoj plotësisht argumentin se Turqia aktualisht po pret miliona refugjatë dhe se ekziston një kornizë për bashkëpunimin me Turqinë në trajtimin e çështjes së imigracionit. Por Turqia duhet të bëjë gjithashtu atë që parashikon. Ajo duhet të kontrollojë rrjetet e trafikimit që vazhdojnë të luajnë një rol kryesor në transportimin e njerëzve nëpër ai duhet të jetë i gatshëm të pranojë ripranimin e atyre, kërkesat e azilit të të cilëve janë refuzuar. Tani për tani, për shembull, ne kemi pothuajse 1,500 njerëz në ishujt tanë kërkesat e të cilëve janë refuzuar. Ata do të duhet të kthehen në Turqi. " Do të ishte një hap shumë inkurajues në marrëdhëniet tona nëse Turqia më në fund do t'i pranonte ato ".

Kryeministri grek theksoi se varet nga Evropa për të adresuar çështjen, duke shtuar se "ajo që ne kemi bërë është duke përshpejtuar ndjeshëm përpunimin e kërkesave për azil".

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat