Makinat “bisha”/ Njihuni me limuzinat e blinduara prej 10 tonësh që ‘ruajnë’ jetën e Joe Bidenit dhe Putinit

Evropë

Makinat “bisha”/ Njihuni me limuzinat e blinduara prej 10 tonësh që ‘ruajnë’ jetën e Joe Bidenit dhe Putinit

Nga: Nefail Maliqi Më: 15 qershor 2021 Në ora: 14:46
Joe Biden

Para ardhjes në Gjenevë të dy presidentëve, qysh para dy-tri ditësh kanë arritur makinat, limuzinat e tyre të blinduara.

Për presidentin amerikan Cadillac One, makina kjo e njohur si “Bisha”, një përbindësh prej çeliku prej afer dhjetë tonësh që mund t’i rezistojë të shtënvane të kallashnikovit apo raketave, njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Karakteristikat e makinave zyrtare të presidentëve për nga ana teknike klasifikohen shumë sekrete. Një e kemi zbuluar, se makina posedon pajisje mbrojtëse dhe madje edhe çanta gjaku nga i njëjti grup me presidentin në rast se ai plagoset nga ndonjë sulm. Për arsye sigurie, sipas burimeve tona burrat e shërbimit sekret ata që do të sigurojnë e kokën e presidentëve veç kanë arritur dhe janë në vëzhgim në teren në vendin e takimit dhe përreth saj 2-3 kilometra është gjithçka nën kontrollë.

Ndërsa zbresin nga aeroplani, Joe Biden dhe Vladimir Putin hipin në limuzinat e tyre të blinduara.

Vetura në fjalë ështe e pajisur me mbrojtëse dhe madje edhe çanta gjaku nga i njëjti grup me presidentin në rast se ai plagoset në një sulm. Kur udhëton jashtë shtetit, në formën e saj masive ajo mishëron të gjithë fuqinë amerikane.

Ajo e Vladimir Putin u prezantua për herë të parë në Panairin e Motorëve në Gjenevë në 2018. Presidenti rus, i cili nuk mund të duronte të qarkullonte në limuzina, që datojnë nga epoka Sovjetike, vendosi specifikimet vetë. Pa diskutim që të kthehemi te një marke prestigjioze gjermane si Mercedes. Vladimir Putin dëshironte një makinë luksoze ruse.

Kështu lindi marka Aurus dhe modeli Senat, në bordin e të cilave do të qarkullojë në rrugët e Gjenevës. Ekspertët e automobilave zbulojnë se ka një ngjashmëri të çuditshme me Rolls-Royce Phantom. Do të mbahet mend se për Moskën ishte çështja e shfaqjes së fuqisë së Federatës Ruse dhe të njeriut që e sundon atë, dhe jo vetëm sigurimi i saj me një automjet antiplumb.

Aurus Senat thuhet se është makina më e gjatë dhe më e fuqishme e shefit të shtetit në botë. Të paktën kështu thonë rusët. Me 6,62 metra të gjatë, dy metra të gjerë, një motor 4,4 litërsh V8 që prodhon mbi 600 kuaj fuqi për një peshë të respektueshme prej 6,5 tonë, ky automjet i ndërtuar në një shasi kamioni është vërtet mbresëlënës.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat