Rritja e infektimeve në Evropë detyron autoritetet që të ashpërsojnë masat

Evropë

Rritja e infektimeve në Evropë detyron autoritetet që të ashpërsojnë masat

Më: 31 korrik 2021 Në ora: 23:11
Foto ilustrim

Territori i Antileve të Francës, Martinique po përballet me një bllokim të ri dhe shkak janë bërë rritjet e të infektuarve me Covid-19.

Shërbimet e spitaleve janë të tejmbushura dhe disa pacientë do të transferohen në Paris.

Gjithashtu territori i oqeanit Indian të Francës, La Reunion do të hyjë në një bllokim të pjesshëm për shkak të një rritje të rasteve me koronavirus.

Ekziston një shqetësim në rritje midis zyrtarëve në Paris për këto rajone, ku marrja e vaksinimit është shumë më e ulët se mesatarja mbarëkombëtare.

Itali

Kur rastet e përditshme të COVID-19 që po rriten sërish, Italia së shpejti do të kërkojë që njerëzit të kenë marrë të paktën një dozë vaksine, të jenë shëruar nga sëmundja në gjashtë muajt e fundit ose të kenë dëshmi të një testi negativ të kryer në 48 orët e fundit, për të hyrë në shumë vende publike.

Çeki

Qeveria çeke njoftoi të premten se punonjësit e shtetit që kanë marrë vaksinën e tyre kundër COVID-19 do të kenë të drejtë për dy ditë pushime me pagesë.

Gjermani

Në Gjermani, kabineti federal ka publikuar rregullore më të rrepta të hyrjes për njerëzit që nuk janë vaksinuar plotësisht kundër Covid-19 ose të konfirmuar se janë shëruar nga sëmundja.

Rregulloret hyjnë në fuqi këtë të diel. Të gjithë personave mbi 12-vjeç që hyjnë në Gjermani do t’u kërkohet të paraqesin një rezultat negativ të testit nëse nuk mund të vërtetojnë vaksinimin.

Sipas qeverisë federale, kjo do të zbatohet për hyrjen me të gjitha mjetet e transportit. Me forcimin e këtyre masave, autoritetet gjermane thonë se duan të zvogëlojnë rrezikun e infeksioneve shtesë që vijnë nga udhëtarët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat