“Jo diktaturës së koronavirusit”/ Protestuesit mbushin rrugët e Berlinit, përleshje me policinë

Evropë

“Jo diktaturës së koronavirusit”/ Protestuesit mbushin rrugët e Berlinit, përleshje me policinë

Më: 1 gusht 2021 Në ora: 18:09
Foto nga vendi i ngjarjes

Qindra njerëz mbushën rrugët e Berlinit këtë të diel për të protestuar kundër kufizimeve të vendosura për të luftuar koronavirusin.

Përplasjet me policinë nuk munguan, teksa protestuesit tentuan të thyejnë kordonin e policisë.

Për pasojë, u përdor gazi lotsjellës për shpërndarjen e tyre dhe disa përfunduan në pranga.

Disa protestues mbanin pankarta me parulla si “Liri” ose “Jo diktaturës së koronavirusit” dhe shumë pak prej tyre mbanin maska.

Demonstrata u organizua nga lëvizja “Querdenker”, që është zëri kryesor kritik kundër kufizimeve shëndetësore të vendosura në Gjermani.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat