Turistët u evakuuan nga vendpushimet pasi Italia regjistron më shumë se 800 zjarre

Evropë

Turistët u evakuuan nga vendpushimet pasi Italia regjistron më shumë se 800 zjarre

Më: 2 gusht 2021 Në ora: 00:22
Foto

Të paktën pesë persona janë plagosur dhe pushuesit janë evakuuar pasi zjarret shkretuan një dru pishe pranë një plazhi në Pescara, Itali, pasi një nga valët më të këqija të të nxehtit në dekada përfshiu Evropën juglindore, raporton TheGuardian.

Një vajzë pesëvjeçare u dërgua në spital, por sipas raporteve, gjendja e saj nuk besohet të jetë kërcënuese për jetën.

Rreth 800 njerëz u evakuuan nga shtëpitë e tyre, përfshirë një manastir murgeshash, pasi një zjarr shpërtheu në rezervatin natyror Pineta Dannunziana me sipërfaqe 53 hektarë, pasi zjarret vazhdojnë të jenë aktivë në fronte të ndryshme.

"Na u desh të evakuonim disa shtëpi dhe vendpushime plazhi për shkak të tymit," tha Carlo Masci, kryebashkiaku i Pescara. “Problemi më i madh është era e nxehtë. Ne po bëjmë çmos për të kufizuar dëmin. ”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat