Dalin detaje të reja nga vrasja tragjike në Zvicër, mjeku ligjor ka disa pista dyshimi

Evropë

Dalin detaje të reja nga vrasja tragjike në Zvicër, mjeku ligjor ka disa pista dyshimi

Nga: A.M Më: 16 shtator 2021 Në ora: 21:26
Foto ilustrim

Një ngjarje tragjike ka ndodhur sot në Zvicër, ku një grua 26-vjeçare vrau vëllain e saj 25-vjeçar dhe më pas edhe veten.

E këtë ngjarje, mjeku ligjo, Andreas Frei e cilëson si mjaft të pazakontë.

A. * dhe M. * u gjetën të vdekur në një apartament në Frick AG të martën . Që në fillim kishte shumë pyetje në lidhje me vdekjen e gruas 26-vjeçare dhe burrit 25-vjeçar. Sipas prokurorit, prindërit i gjetën të dy në banesë. Pas disa hetimeve u vërtetuar se gruaja së pari vrau vëllain e saj dhe më pas mori jetën e saj, përcjell 20min.ch, transmeton “Bota sot”.

"Është shumë e pazakontë që motra të vrasë vëllain", thotë Andreas Frei, Mjek i Lartë në Departamentin e Mjekësisë Ligjore në Psikiatrinë e Bazellandit.

Ai nuk mund të gjykonte rastin konkretisht, por situata ishte e pazakontë.

"Një grua nuk mund të vrasë një burrë nëse ai nuk dëshiron – vetëm me thikë," thotë ai. Viktima atëherë do të duhej të tregonte lëndime mbrojtëse. Kjo, nga ana tjetër, do të duhej të sqarohej nga hetuesit. Ka shumë mundësi që vëllai të jetë vrarë nga prapa.

A e dëshironin vdekjen ata të dy?

Frei gjithashtu ngre një mundësi të dytë, duke aluduar se në këtë rast kemi të bëjmë me vetëvrasje.

"Duhet të pyesni veten nëse ata nuk janë pajtuar," thotë ai. Ai kujton një rast në të cilin dy kushërinj, gjithashtu kryen vetëvrasje krejt papritur, ku të dy u përshkruan nga të afërmit dhe miqtë si të lumtur.

Në retrospektivë, megjithatë, doli se dy gratë kishin vite që dëshironin vdekjen.

Shkencëtari mjekoligjor është i bindur se do të jetë e mundur të rindërtohen ngjarjet që çuan në vdekjen e vëllait dhe motrës. Kjo do të thotë që të afërmit dhe miqtë e të vdekurve do të kenë siguri pasi të përfundojë hetimi. Duke marrë parasysh ata, prokurori publik nuk do t'i bëjë publike. Sidoqoftë, gjykimi i vrasjes me dashje është pezulluar, sepse besohet se asnjë palë e tretë nuk ishte përfshirë në vdekje./BS

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat