“Përkrahja nga ajri”, i burgosuri italian hap zjarr mbi të burgosurit tjerë me armën që i arriti më dron

Evropë

“Përkrahja nga ajri”, i burgosuri italian hap zjarr mbi të burgosurit tjerë me armën që i arriti më dron

Më: 20 shtator 2021 Në ora: 23:02
Foto ilustrim

Një i burgosur i lidhur me mafian ka shtënë mbi kolegët e tij të burgosur, dhe atë me armën që e kishte kontrabanduar.

Një i burgosur italian shtiu me armë mbi të burgosurit tjerë me armën që e kishte kontrabanduar me dron.

28-vjeçari që ishte i lidhur me mafian e Napolit, ka shkrepur tre plumba mbi të burgosurit me të cilët më herët ishte grindur.

Për fat të mirë askush nuk është lënduar në këtë sulm, ka bërë të ditur drejtori i burgut Donato Kapeche.

Burri kishte marrë leje të largohet nga qelia dhe të shkoj në tualet për të bërë dush. Me t’u kthyer në dyert e qelisë, kishte nxjerrë revolen të cilën ia drejtoi gardianit, duke e urdhëruar t’ia jep çelësat e qelive tjera.

E pasi që nuk kishte arritur të hap qelitë e kundërshtarëve të tij, filloi të shtie mbi ta. Ai më pas me telefon mobil (që nuk lejohen në burgje) i telefonoi avokatit të tij, që e këshilloi të dorëzojë armën te gardianët e  burgut 100 kilometra në juglindje të Romës.

“Besojmë se arma i është dërguar me dron”, ka shtuar drejtori i burgut.

Italia ka burgjet më të populluara në tërë Bashkimin Evropian, me 120 burgosur në vendet e dedikuara për 100 persona. Këto shifra në Francë fillojnë me rreth 115 e në Spanjë me 70. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat