Pishina që ‘vlojnë’ dhe shtëpi ‘të gëlltitura’ – pamje lava e vullkanit në Ishujt Kanarie të Spanjës

Evropë

Pishina që ‘vlojnë’ dhe shtëpi ‘të gëlltitura’ – pamje lava e vullkanit në Ishujt Kanarie të Spanjës

Më: 21 shtator 2021 Në ora: 15:22
Foto

Një shpërthim i ri ndodhi në vullkanin La Palma në Ishujt Kanarie të Spanjës brenda natës pasi një tërmet me magnitudë 3.8 tronditi ishullin, duke detyruar evakuime të reja pasi llava “po hapte rrugën” drejt oqeanit.

Sipas mediave të huaja, pamjet dramatike tregojnë miliona litra lavë që “gëlltisin tokat bujqësore dhe shtëpitë e pushimit” dhe madje “vlonin ujin e pishinës” ndërsa gjarpëron drejt bregut perëndimor të ishullit.

Siç shkruajnë mediat e huaja, ekziston frika se llava do të krijojë një re toksike të acidit klorhidrik të veshur me grimca të imëta që formohen kur shkëmbi i shkrirë ftohet shpejt.

Shpërthimi – më i fuqishmi në ishull që nga shpërthimi fillestar – goditi në orën 21:30, duke detyruar rreth 500 njerëz në zonën Tacande të iknin si të freskët u shfaq rryma e lavës.

Në total, 6,000 njerëz nga 80,000 banorët e ishullit tani janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre nga shpërthimi, i cili filloi të dielën dhe është i pari në 50 vjet. Qindra turistë janë prekur gjithashtu.

Policia ka krijuar një zonë përjashtimi për të parandaluar që njerëzit të afrohen shumë me renë, duke u shtrirë nga vendpushimi turistik i Puerto Naos në jug deri në Playa Vina në veri.

Askush nuk është lënduar nga shpërthimi deri më tani, pasi të dhënat e tërmetit dhanë një paralajmërim të bollshëm për evakuimet.

Megjithatë, gjithsej 166 shtëpi janë shkatërruar me rreth 250 hektarë tokë të djegur nga llava duke përfshirë zona të mëdha të tokës bujqësore.

Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat