Rregullat e udhëtimit të Anglisë për Covid ndezin zemërim

Evropë

Rregullat e udhëtimit të Anglisë për Covid ndezin zemërim

Më: 23 shtator 2021 Në ora: 14:59
Foto

Rregullat e udhëtimit të Anglisë për Covid dhe refuzimi për të njohur vaksinat e administruara në zona të mëdha të botës kanë shkaktuar zemërim dhe hutim në Amerikën Latine, Afrikë dhe Azinë Jugore, me kritikët që denoncuan atë që ata e quajtën një politikë jologjike dhe diskriminuese, raporton TheGuardian.

Sekretari i transportit, Grant Shapps, përshkroi rregullat e Anglisë, të zbuluara të premten e kaluar, si "një sistem i ri i thjeshtuar për udhëtimet ndërkombëtare". "Qëllimi është që ta bëjë më të lehtë për njerëzit të udhëtojnë," tha Shapps.

Por në shumë pjesë të botës ekziston zemërimi dhe zhgënjimi ndaj vendimit të qeverisë për të njohur vetëm vaksinimet e dhëna në një grup të zgjedhur vendesh.

Sipas rregullave të reja, udhëtarët e vaksinuar plotësisht me të shtëna Oxford/AstraZeneca, Pfizer/BioNTech, Moderna ose Janssen në SHBA, Australi, Zelandën e Re, Korenë e Jugut ose një vend të BE -së do të konsiderohen "plotësisht të vaksinuar" dhe të përjashtuar nga karantina kur të mbërrijnë në Angli nga një vend i listës së qelibarit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat