Gjermania sot voton!

Evropë

Gjermania sot voton!

Më: 26 shtator 2021 Në ora: 06:12
Angela Merkel, Armin Laschet

Lufta e gjatë për suksesin e kancelares popullore, Angela Merkel vështirë se mund të jetë më e ashpër ndërsa gjermanët shkojnë në votime në zgjedhjet parlamentare.

Rrugët e Berlinit organizojnë një maratonë vjetore, por gara më e madhe mbahet në të gjithë vendin.

Në rritjen e fundit të votave, kancelarja në largim iu bashkua kandidatit konservator Armin Laschet në një tubim të shtunën në qytetin e tij të Aachen.

Sondazhet përfundimtare të opinionit sugjerojnë se një fitore e mundshme mund të arrihet.

Në rrezik është udhëheqja e ekonomisë më të fuqishme të Evropës dhe më shumë se 60 milionë gjermanë mbi 18 vjeç kanë të drejtë vote.

Një tregues i qartë do të vijë kur votimi të përfundojë sot në orën 18:00.

Këto zgjedhje të paparashikueshme u shikuan derisa zonja Merkel u përfshi në luftë dhe karriera e saj ishte në krye të politikës gjermane tani për javë të tëra.

“Me të vërtetë ka rëndësi se kush është në pushtet,” paralajmëroi ajo votuesit në disa raste 48 orë para votimit. Mesazhi i saj ishte se Gjermania kishte nevojë për stabilitet dhe rinia e saj kishte nevojë për një të ardhme – dhe Armin Laschet ishte njeriu që e siguroi atë.

Të gjitha bastet përjashtohen.Ka shumë paqartësi në lidhje me këto zgjedhje. Në periudhën e dytë zgjedhore, më shumë se një e treta e votuesve ende nuk e dinin për kë të votonin, edhe pse një numër rekord kishte hedhur tashmë votën e tyre.

Prej muajsh, sondazhet e opinionit kanë tronditur në një mënyrë ose në një tjetër.

CDU konservatore dhe partia e saj motër bavareze udhëhoqën në fillim, dhe në një moment të Gjelbrit lëvizën përpara, por më pas pati një bastisje nga Social Demokratët nën Olaf Scholz.

Nga tre kandidatët që konkurrojnë për kancelar, z. Scholz ka marrë më së shumti votues. Si deputetë të zonjës Merkel, ishte më e lehtë për të se sa të shihte rivalin e tij konservator si një kandidat për vazhdimësinë.

Por edhe nëse ai fiton, ai ka shumë të ngjarë të ketë nevojë për mbështetjen e dy partive të tjera për të krijuar një koalicion.

Për të Gjelbrit, ky është momenti i tyre më i madh deri më tani. Ndryshimi i klimës është aktualisht problemi më i madh për votuesit gjermanë dhe partia ka votuar më shumë se 10% në zgjedhjet federale vetëm një herë.

Annalena Baerbock u kërkon gjermanëve të votojnë për të Gjelbrit për të luftuar ndryshimet klimatike
Por kandidatja e tyre kryesore për punë, Annalena Baerbock, humbi mbështetjen gjatë verës, pavarësisht përmbytjeve katastrofike që vranë të paktën 190 njerëz dhe lanë një gjurmë shkatërrimi në dy shtetet më të populluara.

Duke gjykuar nga një mostër e rastësishme njerëzish në sheshin e gjerë Alexanderplatz të Berlinit të shtunën, megjithëse ndryshimi i klimës është përparësia e tyre kryesore, ata besojnë se palët e tjera janë të afta ta trajtojnë atë gjithashtu.

Konservatori Armin Laschet u tha votuesve të shtunën se ishte koha për të përshpejtuar kalimin në energji të rinovueshme: “Ne jemi shumë të ngadalshëm në Gjermani.”

Masat për të luftuar ndryshimet klimatike duhet të jenë të drejta dhe të drejta, thotë aktivistja gjermane Luisa Neubauer.
FDP Liberale mund të mos pajtohet me të Gjelbrit në shumë mënyra, por gjithashtu po tërheq votuesit e rinj për ndryshimet klimatike. Të dyja palët kanë një shans të mirë për të qenë në qeveri, dhe të dyja mund të jenë sundimtarë, thotë, nder te tjera, BBC në një raport më të gjatë nga Berlini per zgjedhjet e sotme në Gjermani.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat