Do të ndryshojë ora në tetor? Flet eurodeputetja

Evropë

Do të ndryshojë ora në tetor? Flet eurodeputetja

Më: 26 shtator 2021 Në ora: 20:05
Foto ilustrim

Shumë mund të pyesin nëse do të ndryshojë ora në tetor, siç ndodh prej shumë vitesh. Por, si duket ende nuk ka një vendim.

Parlamenti Europian kishte vendosur që ndryshimi i orës të ndalet të Dielën e fundit të Marsit 2021 për vendet e BE, të cilat duan të mbajnë orën e verës përgjithmonë, ndërsa për Shtetet Anëtare që duan atë të dimrit, ndryshimi do të ndodhë të dielën e fundit të tetorit 2021.

Megjithatë, vendimi përfundimtar se kur propozimi i Komisionit do të hyjë në fuqi varet nga Këshilli i BE-së dhe Parlamenti Evropian. Këshilli i BE -së ende nuk e ka finalizuar qëndrimin e tij.

Duke folur për edicionin irlandez online të The Journal, eurodeputetja irlandeze Deirdre Clooney tha se “propozimi nuk po ecën përpara për momentin dhe ka ngecur”.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat