​Avantazhi i SPD mbi CDU/CSU po rritet

Evropë

​Avantazhi i SPD mbi CDU/CSU po rritet

Më: 26 shtator 2021 Në ora: 23:25
Foto ilustrim

Rezultatet e reja paraprake të zgjedhjeve parlamentare në Gjermani, të cilat u shpallën nga televizionet ARD dhe ZDF në orën 22:00, tregojnë se përparësia e SPD -së ndaj bashkimit CDU / CSU po rritet.

Sipas rezultateve të reja paraprake, bazuar në një mostër të vogël të votave të numëruara, SPD kryeson me 25.8 për qind të votave sipas ARD, dhe sipas ZDF me 26 për qind.

CDU / CSU aktualisht fitoi respektivisht 24.2 dhe 24.5 për qind të votave.

Në vendin e tretë janë Të Gjelbrit me 14.3, pasuar nga Liberalët me 11.5. Alternativa e krahut të djathtë për Gjermaninë tejkalon 10 për qind, dhe E majta është pak mbi pragun prej pesë për qind.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat