Presidenca bullgare e BE-së kërkon përmirësimin e marrëdhënieve me Turqinë - Bota Sot
Presidenca bullgare e BE-së kërkon përmirësimin e marrëdhënieve me Turqinë

Evropë

Presidenca bullgare e BE-së kërkon përmirësimin e marrëdhënieve me Turqinë

Më: 12 janar 2018 Në ora: 11:56
Ekaterina Zaharieva

Bullgaria ka për objektiv përmirësimin e marrëdhënieve të Evropës me Turqinë fqinje gjatë presidencës së BE-së, pa fshehur problemet, konfirmoi sot ministrja e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva.

“Ne mendojmë se Turqia është një partner i rëndësishëm i Evropës për shumë çështje si refugjatët, terrorizmi, ekonomia, energji”, nënvizoi Zaharieva në një konferencë shtypi në Sofje me rastin e fillimit zyrtar të presidencës bullgare.

“Ne duhet të përmirësojmë marrëdhëniet me turqit pas fshehur problemet”, theksoi ajo duke përmendur shtetin e së drejtës dhe sistemin gjyqësor.

“Është mirë të diskutohet me ndershmëri për marrëdhëniet që duhet të kemi me ata, sepse është ushtria e dytë më e madhe e NATO-s”, theksoi ministri bullgar.

Për kryeministrin bullgar, Boiko Borissov, marrëveshja migratore e arritur në mars 2016 mes Turqisë dhe BE-së, parashikon reduktimin e fluksit të refugjatëve, punën e shkëlqyer për Bullgarinë dhe Evropën.

“Vendi i tij ndan 259 kilometra kufi tokësor me Turqinë dhe strehon një minoritet prej 700 000 turqish, origjina e të cilëve daton që prej Perandorisë Osmane”, theksoi ai.

“Çdo të ndodhte nëse tre milionë migrantë në Turqi të niseshin drejt Evropës?”, paralajmëroi Borissov për shtypin.

Ankaraja ka kërkuar me këmbëngulje portën e BE-së që prej dekadash dhe është shprehur e lodhur nga pritja, por marrëdhëniet janë dekraduar ndjeshëm, veçanërisht që prej grushtit të dështuar të shtetit në korrik 2016 në Turqi.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera