Turqia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme - Bota Sot
Turqia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Evropë

Turqia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Më: 18 prill 2018 Në ora: 18:22
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, në Parlamentin e Turqisë - foto arkivi

Parlamenti i Turqisë votoi të mërkurën për të zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në këtë vend edhe për tre muaj të tjerë.

Me këtë veprim, Turqia do të qeverisë me ligje emergjente për plot dy vjet.

Gjendja e jashtëzakonshme është vendosur pas përpjekjes për grushtshtet kundër qeverisë, më 15 korrik të vitit 2016.

Parlamenti turk është i dominuar nga Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e presidentit Recep Tayyip Erdogan.

Me ligjet emergjente, mbi 50,000 njerëz janë arestuar dhe rreth 150,000 të tjerë kanë humbur punën, nën akuzat se kanë pasur lidhje me organizatorët e përpjekjes për puç.

Gjendja e jashtëzakonshme i jep qeverisë pushtet gjithëpërfshirës për të sunduar me dekret.

Opozita në Turqi vazhdimisht ka kërkuar t'i jepet fund kësaj gjendjeje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera