NATO akuzon Putinin për shkelje të sovranitetit të Ukrainës - Bota Sot
NATO akuzon Putinin për shkelje të sovranitetit të Ukrainës

Evropë

NATO akuzon Putinin për shkelje të sovranitetit të Ukrainës

Më: 16 maj 2018 Në ora: 17:07
Ilustrim

NATO denoncoi hapjen e një ure që lidh gadishullin e Detit të Zi me Krimenë dhe Rusinë, duke thënë se Moska përsëri tregoi se nuk respektoi të drejtën ndërkombëtare.

Presidenti rus Vladimir Putin drejtoi kolonën në timonin e kamioni mbi urën që lidh jugun e Rusisë dhe gadishullin ukrainas të Krimesë, të cilin Rusia e aneksoi në vitin 2014.

"Ura përfaqëson një shkelje të re ruse të sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës dhe Rusia vazhdon të tregojë përçmim sipas ligjit ndërkombëtar", thuhet në deklaratë.

Ura prej 19 kilometrash kushtoi 3.6 miliardë dollarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera