Britaniku i helmuar me Noviçok nuk është më në gjendje kritike - Bota Sot
Britaniku i helmuar me Noviçok nuk është më në gjendje kritike

Evropë

Britaniku i helmuar me Noviçok nuk është më në gjendje kritike

Më: 11 korrik 2018 Në ora: 14:56
Dawn Sturgess (majtas) dhe Charles Rowley.

Një qytetar britanik, i helmuar me agjentin nervor Noviçok, nuk është më në gjendje kritike për jetën, thanë autoritetet e spitalit në Sallsbëri të Anglisë.

Njoftimi për gjendjen e Charlie Rowleyt vjen dy ditë pasi e dashura e tij, Dawn Sturgess, ka vdekur nga helmimi me Noviçok.

Rowley dhe Sturgess janë sëmurë më 30 qershor në qytetin Ejmsbëri, ndërsa autoritetet më vonë kanë konstatuar se ata i janë ekspozuar Noviçokut, agjent vdekjeprurës nervor, i zhvilluar nga Bashkimi Sovjetik.

I njëjti është përdorur edhe për të helmuar ish-agjentin rus, Sergei Skripal, dhe vajzën e tij, Yulia, në muajin mars në Sallsbëri.

"Charlie Rowley ka bërë përparim, ai nuk është më në gjendje kritike", tha Lorna Wilkinson, drejtore e infermierisë në Spitalin e Qarkut në Sallsbëri.

Policia dyshon se Rowley and Sturgess aksidentalisht i janë ekspozuar Noviçokut, i cili ka mbetur nga incidenti i marsit.

Skripalët kanë mbijetuar, por vdekja e Sturgessit ka bërë që ministri britanik i Mbrojtjes, Gavin Williamson, ta akuzojë direkt Rusinë për kryerje të sulmit në tokën britanike.

Kremlini i ka hedhur poshtë akuzat, duke i cilësuar si absurde.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera