Ministri francez: Evropa do të ngrihet kundër Trumpit - Bota Sot
Ministri francez: Evropa do të ngrihet kundër Trumpit

Evropë

Ministri francez: Evropa do të ngrihet kundër Trumpit

Më: 13 korrik 2018 Në ora: 14:18
Ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Yves Le Drian.

Ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Yves Le Drian, tha se Evropa do të ngrihet kundër përpjekjeve të presidentit amerikan, Donald Trump, për të "destabilizuar" Bashkimin Evropian dhe për të penguar bashkëpunimin ndërkombëtar.

Le Drian tha se Trump "nuk mund ta pranojë se ka një entitet që quhet BE".

Sipas tij, Trump "beson vetëm në marrëdhënie konfliktuale".

Le Drian e akuzoi presidentin amerikan edhe për përpjekje për të shkatërruar angazhimin multilateral për tregtinë, luftën kundër ndryshimeve klimatike dhe kundër aktiviteteve bërthamore të Iranit.

Trump i zemëroi aleatët evropianë në samitin e NATO-s që u mbajt këtë javë në Bruksel.

Ai tha se ata nuk shpenzojnë sa duhet për mbrojtje dhe se bëjnë tregti të padrejtë.

Trump po ashtu tha se kryeministrja britanike, Theresa May, është shumë e butë me BE-në në negociatat për Brexit-in apo daljen e Britanisë nga blloku evropian.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera