Kryeministri kroat: Vuçiq po e tepron - Bota Sot
Kryeministri kroat: Vuçiq po e tepron

Evropë

Kryeministri kroat: Vuçiq po e tepron

Më: 5 gusht 2018 Në ora: 18:30
Andrej Plenkoviq

Një deklaratë nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq, e cila ka krahasuar Kroacinë me Gjermaninë naziste, kryeministri kroat Andrej Plenkoviq e vlerësoi si një ekzagjerim të madh, duke thënë ndërkohë që është shumë e njohur se lufta u zhvillua në territorin kroat, dhe jo të Serbisë dhe se regjimi i Sllobodan Millosheviqit kreu agresion kundër Kroacisë dhe se "Stuhia" i dha fund okupimit të shtetit kroat.

"Ri-integrimi paqësor i rajonit kroate të Danubit erdhi në vitin 1998 dhe rrumbullakosi integritetin tonë territorial, dhe se deklaratat në fjalë dhe në krahasim në lidhje me Holokaustin është e tepruar", ka thënë Plenkoviq sot në Sinj.

Kryeministri tha gjithashtu se Kroacia dëshiron politikat e pajtimit, bashkëpunimit dhe fqinjësisë së mirë e cila është arsyeja pse ajo është e rëndësishme për t'u përballur me të kaluarën dhe të vërtetën.

Ndryshe, Vuçiq dje në Baçka Pallanka, në mbledhjen qendrore komemorative për të shënuar Ditën e përkujtimit të viktimave dhe refugjatëve serbë, tha se "Hitleri dëshironte një botë pa hebrenj, Kroacia dëshironte një Kroaci pa serbë".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat