Mashtrojnë 900 aplikues për vende pune në Gjermani, akuzohen dy persona - Bota Sot
Mashtrojnë 900 aplikues për vende pune në Gjermani, akuzohen dy persona

Evropë

Mashtrojnë 900 aplikues për vende pune në Gjermani, akuzohen dy persona

Më: 28 gusht 2018 Në ora: 16:40
Ilustrim

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur aktakuzë pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë kundër I.K., M.Z dhe E.K., për veprën penale mashtrim, shmangie nga tatimi dhe pastrim parash.

Sipas aktakuzës, të pandehurit që nga viti 2016 e deri në mars 2017, me qëllim të përfitimit të kundërligjshëm pasuror më 02.06.2016, kanë regjistruar biznesin, si agjencion punësimi, ku kanë paraqitur fakte të rreme kinse për punësimin e qytetarëve të Kosovës në Gjermani, ashtu që kanë mashtruar 900 aplikues për viza pune.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...