Turqia ndërton bazë detare para “hundëve” të grekëve - Bota Sot
Turqia ndërton bazë detare para “hundëve” të grekëve

Evropë

Turqia ndërton bazë detare para “hundëve” të grekëve

Më: 29 gusht 2018 Në ora: 13:05
Turqia

Turqia planifikon të ndërtojë një bazë detare në veri të Qipros, në territorin e një shteti të vetëdeklaruar dhe të panjohur nga OKB-ja.

Sipas të përditshmes turke ‘Jeni Safak’, i lidhur ngushtë me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan, marina turke ka paraqitur tashmë një kërkesë në Ministrinë e Jashtme për të filluar procesin e gjetjes së vendit të duhur në ishull për të ndërtuar bazën.

Thuhet se baza është e domosdoshme, sepse shumë vende të tjera, si Britania e Madhe, SHBA, Spanja, Italia, Kanadaja, Danimarka, Portugalia, Belgjika, Gjermania dhe Greqia përdorin luftëra në Siri për të justifikuar praninë e tyre në Mesdheun lindor.

Sipas analistëve grekë, nëse pretendimet vërtetohen, kjo mund të rrezikojë përpjekjet për të zgjidhur një mosmarrëveshje shumëvjeçare mbi Qipron.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...