Merkel: Nuk ka tërheqje të sanksioneve ndaj Rusisë, pa armëpushim në Ukrainë - Bota Sot
Merkel: Nuk ka tërheqje të sanksioneve ndaj Rusisë, pa armëpushim në Ukrainë

Evropë

Merkel: Nuk ka tërheqje të sanksioneve ndaj Rusisë, pa armëpushim në Ukrainë

Më: 15 shtator 2018 Në ora: 09:59
Angela Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel, tha se sanksionet e Bashkimit Evropian ndaj Moskës do të vayhdojnë deri në arritjen e një armëpushimi në Ukrainë, nën marrëveshjen e Minskut.

"Para implementimit të marrëveshjes së Misnkut, ose është zhvilluar progress, ne nuk do të konsiderojmë heqjen e sanksioneve ndaj Rusisë", tha Merkel.

"Kthimi i paqes dhe integritetit territorial të Ukrainës është caku ynë".

Sanksionet ndaj Rusisë ishin vendosur për shkak të mbështetjes ndaj separatistëve të forcave të qeverisë ukrainase në një luftë që la më shumë se 10,300 persona të vrarë që nga prilli i vitit 2014.

Sanksionet ishin rritur ndaj Moskës për rrethimin dhe aneksimin e Gadishullit të Krimesë.

Edhe Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione të njëjta.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...