Policia turke arreston qindra punëtorë të aeroportit - Bota Sot
Policia turke arreston qindra punëtorë të aeroportit

Evropë

Policia turke arreston qindra punëtorë të aeroportit

Më: 15 shtator 2018 Në ora: 19:04
Turqi

Policia turke ka arrestuar qindra punëtorë që po protestonin kundër kushteve të dobëta të punës në aeroportin e ri të Stambollit.

Aeroporti gjigant është një projekt i mbështetur nga presidenti turk, Tayyip Erdogan, shkruan Reuters.

Protesta ka shpërthyer si pasojë e aksidentit të një autobusi, ku u lënduan 17 punonjës, ka bërë të ditur Ozgur Karabulut, i cili është menaxher i përgjithshëm i “Dev Yapi-Is”.

Mijëra punëtorë iu bashkëngjitën protestës, e cila u shpërnda nga policia duke hedhur gaz lotsjellës.

“Ata hynë na kampin e punëtorëve, thyen dyert dhe arrestuan rreth 500 punëtorë” ka thënë për Reuters, menaxheri Karabulut.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...