Gjermani, 5 muaj burg për protestuesin që bëri përshëndetjen e Hilterit - Bota Sot
Gjermani, 5 muaj burg për protestuesin që bëri përshëndetjen e Hilterit

Evropë

Gjermani, 5 muaj burg për protestuesin që bëri përshëndetjen e Hilterit

Më: 17 shtator 2018 Në ora: 11:08
Gjermani

Një gjykatë gjermane ka dënuar një 34 vjeçar me 5 muaj burg, pasi ai bëri përshëndetjen naziste gjatë një proteste të krahut të djathtë në qytetin lindor të Chemnitz muajin e kaluar,.

Dënimi me burg për përshëndetjen ilegale u pa si i arsyeshëm, sepse i dënuari kishte një numër shkeljesh edhe në të kaluarën.  Mijëra protestues u përgjigjën thirrjes së protestës nga partia e krahut të djathtë, AFD, si dhe lëvizjes islamofobike, Pegida.

Swatiska dhe simbolet e tjera naziste janë të ndaluara në Gjermani. Çdo kush që kapet duke thyer ligjin, mund të gjobitet apo të dënohet me burg deri në 3 vite.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...