Italia sfidon kërcënimet e BE-së: Nuk ka kthim pas për buxhetin - Bota Sot
Italia sfidon kërcënimet e BE-së: Nuk ka kthim pas për buxhetin

Evropë

Italia sfidon kërcënimet e BE-së: Nuk ka kthim pas për buxhetin

Më: 3 tetor 2018 Në ora: 06:48
Luigi Di Maio

Italia sfidoi presionin nga Brukseli dhe partnerët e saj të zonës euro të martën, për të hedhur poshtë planet ambicioze të buxhetit, duke kërcënuar se do të padisë zyrtarët e BE-së, që ishin fajësuar për një thellim të krizës në tregjet financiare të Romës.

“Ne nuk do të tërhiqemi nga objektivi prej 2.4 për qind. Nuk do të kthehemi pas, as edhe një milimetër”, tha në radio RTL Luigi Di Maio, zëvendëskryeministër dhe kreu i Lëvizjes anti-establishmentit, 5 Yjet.

Di Maio tha se nuk kishte “asnjë dyshim”, se udhëheqësit e Francës dhe Gjermanisë donin që qeveria italiane të binte, ndërsa një ligjvënës sugjeroi se do të ishte më mirë që vendi të dilte nga zona euro.

Nga takimi i ministrave të financave të Eurozonës në Luksemburg u tha se Italia duhej të kapte vijën fiskale, ndërsa përfaqësuesi i saj Giovanni Tria kishte refuzuar të merrte pjesë.

“Shumica e shteteve anëtare do të kërkojnë qartë që këto rregulla (buxheti i BE) të respektohen”, tha ministri austriak Hartwig Loger, vendi i të cilit mban presidencën e radhës të BE-së.

Nënpresidenti i Komisionit Europian Valdis Dombrovskis tha se drafti i tanishëm duket se nuk përputhet me rregullat, edhe pse Brukseli ishte i hapur për dialog.

Koalicioni qeverisës i Italisë, i cili bashkoi forcat në qershor me premtimet për të zvogëluar taksat dhe për të rritur shpenzimet e mirëqenies, drejtoi zemërimin në Bruksel. Zëvendës kryeministri i saj, kreu i krahut të djathtë Matteo Salvini, tha se mund të kërkojë kompensim nga BE-ja, lidhur me kostot në rritje të huamarrjes së Italisë.

“Fjalët dhe kërcënimet e Juncker dhe burokratëve të tjerë të lartë të BE-së vazhdojnë të rrisin shpërndarjen (midis yield-eve të obligacioneve italiane dhe gjermane). Ne jemi të gatshëm të kërkojmë dëmshpërblim nga ata që duan të dëmtojnë Italinë”, tha Salvini.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...