Nata e Shtrigave, mbi 100 të arrestuar në Francë - Bota Sot
Nata e Shtrigave, mbi 100 të arrestuar në Francë

Evropë

Nata e Shtrigave, mbi 100 të arrestuar në Francë

Më: 1 nëntor 2018 Në ora: 14:25
Ilustrim

Policia franceze arrestoi më shumë se 100 njerëz, pasi anëtarë të maskuar të bandës gjatë Halloween ngacmuan banorët dhe grabitën shitoret në periferi të Parisit dhe në qendër të Lionit, njoftoi sot një zyrtar francez i policisë.

Të rinjtë e maskuar përmes rrjeteve sociale kanë bërë thirrje për "pastrim" të policisë, njoftoi agjencia Reuters.

"Nata e shtrigave duhet të mbetet një festë," pastrimi "nuk është shaka, është një kërcënim", tha ministri i Brendshëm francez Christoph Kastner.

Një i ri që bëri thirrje për "pastrimin" e policisë në internet, u arrestua në fillim të kësaj jave dhe më pas u lirua deri te gjykimi i tij më 28 nëntor.

Castaner tha se 15,000 policë u shpërndanë në të gjithë Francën të mërkurën mbrëma dhe se dhuna ishte shumë më pak serioze krahasuar me atë të një viti më parë.

Të rinjtë në periferi të qyteteve franceze që nga fillimi i shekullit të kaluar çdo vit ndezin qindra makina në prag të Vitit të Ri dhe Ditës së Bastilës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...