Macron kritikon protestuesit e dhunshëm - Bota Sot
Macron kritikon protestuesit e dhunshëm

Evropë

Macron kritikon protestuesit e dhunshëm

Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 11:03
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka qortuar protestuesit të cilët u përleshën me policinë në Paris, gjatë protestës së fundit kundër rritjes së çmimeve të karburantit.

“Turp për ata që sulmuan forcat e sigurisë, turp për ata që ishin të dhunshëm ndaj qytetarëve dhe gazetarëve”, ka shkruar sot në Twitter Macron, pasi protesta e mbajtur të shtunën në Paris, u shndërruan në protestë të dhunshme.

Mbi 100 mijë persona morën pjesë në protesta në rreth 1,600 protesta në mbarë Francën, ka njoftuar Ministria e Brendshme. Shumica e protestave kanë qenë në paqësore, përveç në Paris, ku rreth 8 mijë persona protestuan.

Policia përdori gaz lotsjellës dhe topa uji për të shpërndarë protestuesit në Champs-Elysees.

Zyrtarët thonë se në protesta, 19 persona janë lënduar, përfshirë edhe katër policë. Ndërkaq, 40 të tjerë janë arrestuar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...