Draghi: Rregullat e BE-së për buxhetin duhet të respektohen - Bota Sot
Draghi: Rregullat e BE-së për buxhetin duhet të respektohen

Evropë

Draghi: Rregullat e BE-së për buxhetin duhet të respektohen

Më: 26 nëntor 2018 Në ora: 18:07
Mario Draghi

Shefi i Bankës Qendrore Europiane, Mario Draghi ka bërë sërish thirrje për respektimin e rregullave buxhetore të BE-së, duke theksuar se eurozona është e ndjeshme ndaj rreziqeve që lidhen me borxhin e lartë, por duke mos iu referuar drejtpërdrejtë mosmarrëveshjes mes Romës dhe Brukselit për buxhetin e Italisë.

“Ne duhet të rikthejmë besimin në rregullat tona të përbashkëta dhe të garantojmë se po respektohen”, deklaroi Draghi para deputetëve të BE-së në Bruksel.

“Sikurse e kemi vënë re në krizat e kaluara, zona euro ekspozohet ndaj rreziqeve që vijnë nga politika të brendshme të papërballueshme që shkaktojnë një nivel të lartë të borxhit, brishtësi të sektorit financiar dhe/ose mungesë të konkurrueshmërisë”, tha shefi i BQE-së.

“Këto rreziqe mund të përhapen në vende të tjera”, shtoi ai ndërkohë që paralajmëron se politkat e papërballueshme të kohëve të fundit kanë sjellë kosto ekonomike dhe financiara të dhimbshme për të rregulluar ekonominë që mund të dëmtojnë kohezionin në eurozonë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...