Arrestohet koloneli austriak, dyshohet se ka spiunuar te rusët - Bota Sot
Arrestohet koloneli austriak, dyshohet se ka spiunuar te rusët

Evropë

Arrestohet koloneli austriak, dyshohet se ka spiunuar te rusët

Më: 1 dhjetor 2018 Në ora: 09:13
“Ai tashmë është arrestuar,” tha në një deklaratë zyra e prokurorëve në Salzburg

Një kolonel i ushtrisë austriake, i dyshuar për spiunazh për Rusinë për 26 vjet, u arrestua të premten pasi një gjykatë ndryshoi një vendim që nuk kishte nevojë ta arrestonte atë në pritje të gjykimit.

Çështja është e turpshme për Austrinë, e cila ka marrëdhëniet më të ngushta me Rusinë, ndër vendet e Bashkimit Evropian. Moska mohon ndonjë përfshirje në këtë rast, e cila u bë publike këtë muaj dhe u zbulua pas një këmbënguljeje nga Britania.

“Ai tashmë është arrestuar,” tha në një deklaratë zyra e prokurorëve në Salzburg, ku jeton koloneli në pension, kohët e fundit.

Një gjykatë në Salzburg fillimisht hodhi poshtë argumentet e prokurorëve se ai përbënte një rrezik dhe mund të largohej përsëri nëse nuk ishte kthyer në paraburgim. Pas lirimit të tij, ata apeluan në një gjykatë të veçantë, e cila të premten urdhëroi arrestimin e tij.

Detajet e vendimit, megjithatë, u mbajtën konfidenciale për shkak të ndjeshmërisë së hetimit, thuhej në deklaratë. Austria nuk zgjodhi të bashkohet me shumicën e shteteve të BE, që dëbuan diplomatët rusë pas helmimit të ish-spiunit Sergei Skripal dhe bijës së tij në Britani. Moska kishte mohuar akuzat britanike për përfshirje në sulmin nervor.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...