Frikë nga dhuna në protestë – Franca mbyll Kullën Eiffel, muzetë dhe dyqanet - Bota Sot
Frikë nga dhuna në protestë – Franca mbyll Kullën Eiffel, muzetë dhe dyqanet

Evropë

Frikë nga dhuna në protestë – Franca mbyll Kullën Eiffel, muzetë dhe dyqanet

Më: 7 dhjetor 2018 Në ora: 08:17
Ilustrim

Kulla e Eiffelit në Paris do të mbyllet të shtunën për shkak të frikës nga dhuna e mëtejshme në rrugë nga protestat antiqeveritare.

Operatori i Kullës Eiffel ka thënë se kërcënimi për protesta të dhunshme të shtunën e bën të pamundur që të sigurohen”kushtet adekuate të sigurisë”.

Autoritetet e qytetit kanë deklaruar gjithashtu se janë duke e rritur mbrojtjen për monumentet e famshme pasi që Arc de Triomphe u dëmtua javën e kaluar.

Ministri i Kulturës, Franck Riester, tha se muzetë si Louvre dhe Orsay, shtëpitë e operas dhe kompleksi Grand Palais do të jenë ndër vendet turistike që do të mbyllen gjithashtu.

Policia ka kërkuar që dyqanet dhe restorantet në Champs-Elysee dhe rrugët e tjera të njohura për shopping të mbyllen si dhe të largojnë objektet para lokaleve, si tavolinat dhe karriget.

Po ashtu edhe disa prej ndeshjeve të futbollit të parapara për ditën e shtunë janë shtyrë, si ajo mes Parisit dhe Montpellier, Monaco-Nice, Toulouse-Lyon, dhe Saint-Etienne – Marseille.

Në gjithë Francën, gjatë ditës së shtunë, do të jenë 89,000 policë në detyrë në ndërkohë që edhe automjetet e blinduara do të vendosen në kryeqytet, ka bërë të ditur kryeministri Edouard Philippe.

Parisi të shtunën e kaluar ka përjetuar disa nga trazirat më të mëdha dekadave të fundit.

Qeveria ka njoftuar se do të heqë dorë nga rritja e taksave për naftën në buxhetin e saj – që është edhe arsyeja e fillimit të protestave.

Por, pakënaqësia me qeverinë është rritur duke shpërthyer kështu në protesta edhe për çështje të tjera.

Një zyrtar i Ministrisë së Brendhsme i ka thënë agjencisë së lajmeve AFP se janë  të përgatitur për “dhunë ” gjatë ditës së shtunë, me aktivistë nga të dyja krahët, të djathtë dhe të majtë, që planifikojnë të jenë në Paris.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...