BE pa konsensus për sanksionet e reja ndaj Rusisë - Bota Sot
BE pa konsensus për sanksionet e reja ndaj Rusisë

Evropë

BE pa konsensus për sanksionet e reja ndaj Rusisë

Më: 12 dhjetor 2018 Në ora: 16:15
Ilustrim

Nuk ka konsensus në Bashkimin Evropian për vendosjen e sanksioneve të reja ndaj Rusisë pas operacionit të saj në Detin Azov, njoftoi një zyrtar gjerman i paemëruar, përpara samitit të BE në Bruksel.

Moska pajtohet me thirrjet ndërkombëtare për të liruar tre anijet e Ukrainës që e sekuestruan muajin e kaluar në kalimin Kerçki.

Më 25 nëntor, forcat ruse kapën tre anije të Marinës së Ukrainës në kalimin  Kerçki, midis Detit të Zi dhe Detit Azov, duke deklaruar se ata kishin hyrë në mënyrë të paligjshme në ujërat territoriale ruse.

Me këtë rast, 24 marinarë ukrainas u arrestuan gjithashtu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...