Nestle mbyll 380 vende pune në Gjermani - Bota Sot
Nestle mbyll 380 vende pune në Gjermani

Evropë

Nestle mbyll 380 vende pune në Gjermani

Më: 17 dhjetor 2018 Në ora: 18:19
Foto ilustrim

Gjigandi gjerman i ushqimit Nestle do të shuajë 380 vende pune në Gjermani nëpërmjet mbylljes së dy impianteve dhe një reduktim të fuqisë punëtore në dy vende të tjera.

Një rezultat i tillë është për shkak të një ulje të kërkesës dhe lëvizjen e prodhimit, njoftoi kompania.

Nestle, e cila punëson më shumë se 330,000 njerëz në mbarë botën, ka njoftuar në qershor mbylljen e një fabrike në Ludvisburg, pranë Shtutgartit, ku punëson rreth 100 punëtorë.

Megjithatë, në deklaratën e sotme është përmendur  edhe mbyllja e laboratorit në Weiding të Bavarisë, ku do të shuhen 85 vende pune.

106 vende shtesë të punës do të shuhen në një fabrikë për prodhimin e ushqimit për fëmijë në Bisenhofen të Bavarisë dhe 95 të tjera po ashtu do të shuhen në fabrikën e Lidinghausen.

Njoftimi u bë pas një marrëveshjeje midis administratës dhe sindikatave gjermane mbi pagesat për punëtorët që do të mbeten pa punë, transmeton KosovaPress.

“Kjo na jep një kuadër të besueshëm për krijimin e strukturave tona industriale në një mjedis dinamik të shënuar nga ndryshime të shpeshta", thuhet në deklaratë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...