EULEX-i si UNMIK-u, nuk arreston kriminelët serbë!

Fejtone

EULEX-i si UNMIK-u, nuk arreston kriminelët serbë!

Nga: Shqipe Osmani Më: 27 prill 2010 Në ora: 20:26

Prishtinë, prill - Gjatë luftës në Kosovë, përveç ushtrisë, policisë dhe forcave paramilitare serbe, krime në popullatën shqiptare civile kanë kryer edhe vetë serbët e Kosovës, qoftë të uniformuar në ndonjërin nga formacionet e përmendura apo në petkun civil. Pas luftës janë bërë kallëzime penale. Ndonëse ekzistojnë emra, materiale dhe dëshmi të mjaftueshme për të ndjekur dhe arrestuar të kallëzuarit për krime lufte, ata ende qarkullojnë lirshëm dhe nuk sillen para drejtësisë.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni në numrin e nesërm të gazetës, “Bota sot”)

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat