Edhe 30 bujq ferizajas përfitojnë mekanizëm bujqësor

Ferizaj

Edhe 30 bujq ferizajas përfitojnë mekanizëm bujqësor

Më: 3 tetor 2019 Në ora: 18:23
Edhe 30 bujq ferizajas përfitojnë mekanizëm bujqësor

Drejtoria e Bujqësisë dhe Pylltarisë së Ferizajt për të shpërndarë sot mekanizëm bujqësor për 30 bujq, përfshirë mbjellëse gruri, mbjellëse të misrit, kosa roto dhe freza.

Drejtori i Bujqësisë, Burim Bajrami tha se kjo iniciativë dhe gjithë mbështetja për bujqit dhe fermerët ferizajas është pjesë e masës aktive të ndërmarrë nga qeverisja lokale, me qëllim rritjen dhe zhvillimin e këtij sektori dhe ndikimit direkt në ekonominë familjare, rrjedhimisht në mirëqenien e përgjithshme qytetare.

Bujqit përfitues të këtyre pajisjeve thanë se Komuna e Ferizajt përkatësisht Drejtoria e Bujqësisë dhe Pylltarisë për gati dy vite qeverisje ka ndihmuar si asnjëherë më parë, bujqit dhe fermerët ferizajas.

Kontingjente të tjera të pajisjeve bujqësore e forma mbështetjeje për bujqit do të vijojnë të aplikohen me intensitet edhe më të lartë javëve në vijim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat