Ankohen banorët e Ferizajt: Jeta jonë rrezikohet çdo ditë - Bota Sot
Ankohen banorët e Ferizajt: Jeta jonë rrezikohet çdo ditë

Ferizaj

Ankohen banorët e Ferizajt: Jeta jonë rrezikohet çdo ditë

Më: 9 qershor 2018 Në ora: 20:40

Ndërtesa të larta, punëtorë e zhurmë, janë disa karakteristikat e çdo dite që i shoqërojnë një lagje të tërë. Ndërtimet në lagjen e re të Ferizajt, kanë lulëzuar në këtë anë, duke rrezikuar edhe jetën e shumë nxënësve që kalojnë çdo ditë nëpër këto rrugë.

E këtë gjë më së miri e shpjegon edhe vetë drejtori i gjimnazit.

Madje ai thotë që kjo mund të jetë rrezik edhe për nxënësit.

Shoqëria Civile e cila është më kritikja për këtë situatë thotë se pikat ndërtimore nuk po respektohen. Madje sipas tyre çdo qeveri e cila vjen në Ferizaj nuk arrin që të vendos një rregull në çështjen e ndërtimeve.

E për krejt këtë kaos infrastrukturorë të ndërtimit është i njoftuar edhe drejtori i urbanizmit në Komunën e Ferizajt.

Lulzim Aliu, drejtor i urbanizmit ka lënë fajtor ish qeverisjen për lejet e ndërtimit të cilat kanë sjell këtë gjendje qytetin më tatimpagues në vend.

Ai ka thënë se Ferizaji është në ndërtime e sipër dhe se nuk duhet pasur frikë nga to.

Kuvendi komunal ditë më parë në mbledhjen e rregullt, sipas propozimit të Kryetarit të Komunës ka marrë vendim për lejimin e pagesës së lejeve ndërtimore të kategorisë II (ndërtime të larta), me katër këste.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera