Grainca premton zgjidhjen e problemit të operatorëve kabllorë në Ferizaj - Bota Sot
Grainca premton zgjidhjen e problemit të operatorëve kabllorë në Ferizaj

Ferizaj

Grainca premton zgjidhjen e problemit të operatorëve kabllorë në Ferizaj

Më: 23 nëntor 2018 Në ora: 17:00
Pamje nga takimi

Përfaqësues të Odës së Afarizmit të Kosovës janë takuar sot me koordinatorin për Zhvillim Ekonomik të komunës së Ferizajit, njëherësh dhe zëvendësministër i Financave, Mustafa Grainca me të cilën kanë biseduar me problemet e operatorëve kabllorë.

Kryetari i bordit të Odës së Afarizmit Skënder Krasniqi theksoi se prioritet i OAK-së është identifikimi i problemeve te të bërit biznes dhe mundësive të përmirësimit të tyre së bashku me institucionet përgjegjëse.

Sipas tij  OAK ka realizuar disa takime me operatorët, me të vetmin qëllim, sigurimin e zgjidhjes më të favorshme për të gjitha palët, e që njëkohësisht nënkupton edhe zgjidhjen e këtij problemi.

Zëvendësministri Grainca falënderoi Odën dhe përfaqësuesit nga operatorët kabllorë Ipko dhe OrangeNet për vizitën duke shtuar që Komuna e Ferizajit është e interesuar të zgjidhë problemet me të cilat përballen bizneset.

Vedat Morina drejtor gjeneral në OrangeNet veçoi sfidën kryesore me të cilën po përballen operatorët kabllorë në komunën e Ferizajit qe disa vite e që kanë të bëjnë me vendosjen e ndriçimit publik pa standarde.

“Ky ndriçim po interferon në frekuencat e të gjithë operatorëve dhe po ndikon në ulje të cilësisë së shërbimit të internetit dhe kabllovikut tek qytetarët dhe klientët e tjerë”, tha Morina.

Sipas tij për këtë problem kanë realizuar takim me Drejtorin e Shërbimeve Publike të Komunës së Ferizajit tash e sa kohë dhe kanë arrit në një zgjidhje të pranueshme, e cila ende nuk ka filluar të implementohet. Morina theksoi që tani në bashkëpunim me OAK-në beson se do të arrijnë të shtyejn para këtë problem deri në zgjidhje të tij.

Arben Sylejmani projektmenaxher i Ipko-së për Ferizaj tha se përveç vendosjes së ndriçimit publik pa standarde, operatorët po përballen edhe me problemin e shfrytëzimit të hallkave nga kontraktori për ndriçim publik.

“Ky përdorim i hallkave po shkakton elektrizim në rrjetën e operatorëve dhe po ndikon në dëmtimin e pajisjeve dhe lëndimin e punëtorëve”, tha Sylejmani.

Grainca premtoi se për këtë rast do të bisedojë edhe më kryetarin e komunës Agim Aliu dhe se do të punoj në zgjidhjen e tij, pasiqë Ferizaji është i interesuar të ketë rrugë me ndriçim publik dhe në të njëjtën kohë të ketë edhe shërbime kabllore cilësore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...