Përfundon PriFest 11, lista me të gjithë fituesit - Bota Sot
Përfundon PriFest 11, lista me të gjithë fituesit

Filma

Përfundon PriFest 11, lista me të gjithë fituesit

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 10:10
Foto

Mbi 70 filma, prej tyre shtatë premiera botërore, pesë premiera ndërkombëtare, një premierë evropiane, 19 regjionale dhe 32 premiera kosovare, aktivitete, uorkshope, programe të ndryshme e mbrëmje festive, për një javë e kthyen Prishtinën në adresën e filmit dhe kulturës.

Në katër hapësira të ndryshme, në Teatrin Kombëtar, Kino ABC, kino Armata dhe në kinemanë e hapur në sheshin “ ZahirPajaziti”, qytetarët patën mundësinë të shohin filmat e gjitha programeve garuese dhe jo garuese.

Ndërsa sonte, në Teatrin Kombëtar, me fillim nga ora 21:00, është mbajtur edhe ceremonia përmbyllëse e edicionit të 11 të PriFest.

Mes një konkurrencë shumë të fortë, me filma nga shumë shtete të botës, nga Hong Kongu, e Korea e Jugut, e deri tek Ekuadori e Sh.B.A., dhe shumë shtete të ndryshme të Evropës e rajonit, dhe ajo që na gëzon shumë edhe filma të Kosovës, juria e përbërë nga ekspertë të ndryshëm të industrisë së filmit ka vendosur që fituesit e programeve garuese të PriFest të jenë këta:

Programi garues i filmave Ballkanit – Kinamaja Mjaltë dhe Gjak

Filmi më i mirë: ‘Streha mes reve’ nga regjisor Robert Budina/ Shqipëri-Romani

Regjisori më i mirë: MahmutFazilCoskun, për filmin “The Announcement”/ Turqi-Bullgari

Aktori më I mirë: Arben Bajraktari, nga filmi “Steha mes reve”, Shqipëri

Aktorja më e mirë: IrenaCahani, nga filmi “Streha mes reve”/ Shqipëri

Programi garues i filmave Evropian

Filmi më I mirë: ‘Consequences’ nga regjisori Darko Stante/ Slloveni

Cmimi special i jurisë për aktorin VladimirMishukov, në fiminElephantsCanPlayFootball, nga regjisori MikhailSegal/ Rusi

Mirënjohje speciale / për Zoe nga filmi ‘The days to come’/ Spanjë

Programi Garues i filmave të metrazhit të mesëm

Çmimi për filmin më të mirë: ‘Let’s the death be alive’, nga regjisori UrielJaouenZrehen/ Francë

Programi Garues i filmave dokumentar

Dokumentari më i mirë: ‘BlueBreath’ nga regjisori RodrigoAreias/ Portugali-Finlandë-Francë

Mirënjohje speciale: Filmi ‘MielEmile’ nga PeterVonHouten/Holandë

Programi garues i filmave studentorë

Çmimi për filmin më të mirë: ‘ColourCage’ nga DanielReascos/ Ekuador

Çmimi FIPRESCI e fitoi filmi “The Announcement” nga regjisori MahmutFazil, i cili ishte pjesë e programit garues të filmave të Ballkanit.

Juria e mediave çmimin e dedikoi për filmin “The days to come”, nga CalosMarques Marcet, Spanjë, i cili ishte në garë në programin e filmave Europian.

Ndërsa, Juria e pavarur e studentëve, çmimin e dhanë për filmin “Let’s the death be Alive”, nga regjisori UrielJaouenZrehen, i cili ishte në garën e programit të filmave të metrazhit të mesëm.

E filmi më i votuar nga publiku i dedikohet filmit shqiptar “Pranverë e Paharuar në Fshatin e Harruar”, me regji nga Kushtrim Bekteshi/ Maqedoni

Kurse çmimin për programin Green Film Project, i cili është program me karakter garues me temë mbrojtjen e mjedisit, ku këtë vit do të ishte me fokus të veҫant në cilësinë e ajrit, e fiton filmi“Nature”, nga BeatriceShabanaj dhe Verona Berisha.

Gara tradicionale e projekteve ‘BestPitch’ ka projektet fituese. Këtë vit fitues të BestPitch janë:

Çmimi i post-produksionit në vlerë prej 50,000 euro (në shërbime post-produksioni), dhënë nga kompania: ‘IN MY COUNTRY Production’ nga Kosova, i është dhënë projektit GULIZAR, nga regjisorja BelkisBayrak.

Çmimi për Audio-post produksion (foleys) në vlerën prej 10.000 euro në shërbime, dhënë nga kompania: ‘AUDIOHAUS’ nga Maqedonia, i është dhuruar projektit AISHA nga HanisBagashov.

Çmimi monetar tradicional për ‘BestPitch’ në vlerën prej 1.500 euro, që ndahet nga PriFest, e fiton projekti “MyBrother”, nga YulianMalaj dhe HarrisDavas.

Ndërsa, mirënjohjet për arritje jetësore në kinematografi ju dhanë aktorëve MelihateQena dhe SelmanLokaj.

Gjithashtu në ceremoninë e hapjes së PriFest11, çmimi për arritje ndërkombëtare vjetore të kinastit kosovar iu dha aktorit Kushtrim Hoxha.

Këtë vit, anëtaret e jurisë së PriFest 11 ishin: Karin Dix, Daniel Mulloy dhe Eponine Momenceau (Juria e Programit Garues të Ballkanit-Mjaltë dhe Gjak), Claudia Landberger, Armond Morina dhe Vladimir Anastasov (Juria e Programit Garues Evropian), Dieter Weiczorek, Barbara Glebicka Giza dhe Steven Yates (Juria Fipresci), Raymond van der Kaaji, Kushtrim Krasniqi dhe Petar Protic (Juria e Programir të Metrazhit të Mesëm), Barbara De Lorey, Lulzim Zeqja dhe Chris Belloni (Juria e Programit Dokumentar), Adriatik Kelmendi, Rabije Kryeziu dhe Arbër Selmani (Juria e Mediave), Myra Appannah, Fabio Tucci dhe Besmir Bitraku (Juria e Programit Garues të Filmave Studentorë), Dora Xhemajli, Armend Ballazhi dhe Elena Tafa (Juria e Pavarur e Studentëve).

Më një rritje evidente të programit, numrit të mysafirëve dhe shikuesve, PriFest përmbyll edicionin 11.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...