Koronavirusi: Netfilix merr një vendim të rëndësishëm

Filma

Koronavirusi: Netfilix merr një vendim të rëndësishëm

Më: 21 mars 2020 Në ora: 16:28
Ilustrim

Netflix është pajtuar të zvogëlojë cilësinë e shërbimit të saj streaming në mënyrë që të ndihmojë infrastrukturën e internetit të përballet me rritjen e trafikut të shkaktuar nga pandemia Conid-19 koronavirus.

Platforma në internet e transmetimit ka parë një rritje të konsiderueshme të kërkesës ditët e fundit, pasi masat e kontrollit i detyruan njerëzit të qëndrojnë në shtëpi dhe të izolohen për të parandaluar përhapjen e virusit vdekjeprurës, raporton “Independent”.

Netflix tha që zvogëlimi i cilësisë së figurës do të prekë vetëm përdoruesit në Evropë, megjithëse ende nuk është e qartë nëse kjo përfshin MB.

Masa pason një thirrje nga komisari i Bashkimit Evropian Thierry Breton për shërbime transmetuese për të ulur rezolucionin e përmbajtjes së tyre për të ndihmuar në lehtësimin e tendosjes në rrjetet e mbingarkuara.

Ulja e bitrateve zvogëlon konsumin e të dhënave, por mund të rezultojë që videot të shfaqen më pak të qarta.

Komisioneri Breton u përgjigj duke thënë se “veprimi i shpejtë” do të “ruaj funksionimin e qetë të internetit gjatë krizës Covid-19”.

Rritja e shpejtë e trafikut të internetit ka shkaktuar çështje të rëndësishme për rrjetet telefonike dhe ofruesit e internetit në Mbretërinë e Bashkuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat