Filmi i vitit 1947 që parlajmëroi ardhjen e telefonëve dhe sjelljen e njerëzve me ta

Filma

Filmi i vitit 1947 që parlajmëroi ardhjen e telefonëve dhe sjelljen e njerëzve me ta

Më: 2 korrik 2020 Në ora: 14:51
Pamje nga videoja

Njerëz duke përdorur pajisje që mbahen në dorë në kafe apo makina të pajisura me televizorë mund të duket si një foto e realitetit tonë, për këto imazhe janë kapur në një film francez të vitit 1947.

Filmi i titulluar “Télévision: Oeil de Demain” ose në shqip “Televizioni: syri i së nesërmes” jo vetëm që parashikon një sërë pajisjesh teknologjike të ditëve moderne, por tregon dhe sjelljen e njerëzve gjatë përdorimit të tyre.

Në video mund të shikohen njerëzit ndërsa përplasen me njëri-tjetrin ndërsa shohin pajisjen që kanë në dorë apo duke u përplasur me makinën që drejtojnë pasi shpërqendrohen nga televizioni i instaluar në kabinë.

Filmi bardhë e zi është prodhuar pas Luftës së Dytë Botërore bazuar në një ese të Rene Barjavel dhe me regji të  J.K. Raymond-Millet.

Edhe pse Barajavel nuk i ka parashikuar me përpikmëri smartphone-t e ditëve të sotme, ka goditur me sjelljen e njerëzve kur kanë në përdorim këto pajisje. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat