Ndërron jetë regjisori Alan Parker

Filma

Ndërron jetë regjisori Alan Parker

Më: 1 gusht 2020 Në ora: 11:04
Alan Parker

Alan Parker, regjisori i mirënjohur britanik i filmave të tillë si “Fame”, “Evita” dhe “Bugsy Malone”, ka vdekur në moshën 76 vjeçare.

I nominuari për ‘Oscar’ ka qenë i përfshirë edhe në filma të tjerë si: “Midnight Express”, “Mississippi Burning”, “The Commitments”, “Angela’s Ashes and Birdy”.

Kompozitori Evita, Andrew Lloyd Webber, në rrjete sociale theksuan se Alan ‘kishte qenë një nga të paktët regjisorë që ka kuptuar muzikalet në ekran’.

Regjisori i mirënjohur vdiq të premten pas një sëmundjeje të gjatë.

Ai ka lënë pas vetes bashkëshorten Lisa Moran-Parker, pesë fëmijë dhe shtatë nipër e mbesa.

Pavarësisht se nuk fitoi një ‘Oscar’ për regjinë më të mirë, filmat e tij fituan dhjetë çmime ‘Academy’, si dhe dhjetë të tjera ‘Golden Globes’.

Lindur në Londër në 1944, Alan filloi karrierën e tij në reklamim si një shkrimtar i kopjeve, por u diplomua shpejt për shkrime dhe drejtime reklamash.

Në 1974 ai drejtoi filmin “The Evacuees”, duke fituar një Bafta për ‘best single play’ – i pari nga shtatë çmimet që mori nga ‘British Academy’.

Në vitin 1984 Bafta e nderoi atë me çmimin ‘Michael Balcon’ për kontributin e jashtëzakonshëm që e ka dhënë në kinemanë britanike. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat