Filmi i ndaluar i Chaplinit

Filma

Filmi i ndaluar i Chaplinit

Më: 4 gusht 2021 Në ora: 16:33
Charlie Chaplin

Tetëdhjetë vjet më parë, Charlie Chaplin hodhi nazistët në satirën e tij “The Great Dictator”. Por, pse ka rëndësi sot pas tetë dekadash?

Nuk është për t’u habitur që “The Great Dictator” i Charlie Chaplin u ndalua në Gjermani dhe në çdo vend të pushtuar nga Gjermania, në vitin 1940. Një film që tallej me Adolf Hitlerin nuk do të ishte kurrë zgjedhja e parë e Komandës së Lartë Naziste për argëtimin e së premtes mbrëma.

Gjëja më befasuese, nga perspektiva e sotme, është se Chaplin u paralajmërua se mund të mos shfaqet as në Britani e as në SHBA.

Politika e qetësimit të Britanisë vazhdoi deri në mars 1939 dhe SHBA nuk hynë në Luftën e Dytë Botërore deri në dhjetor 1941, një vit pasi doli “The Great Dictator”, kështu që kur Chaplin ishte duke shkruar dhe xhiruar filmin, kolegët në studio që ai ishte në bashkëpronësi kishin frikë se asnjë qeveri nuk do ta linte të shihej.

“Fillova të marr mesazhe alarmante nga United Artists, ata ishin këshilluar… se do të kisha probleme censurimi. Gjithashtu zyra angleze ishte shumë e shqetësuar për një fotografi anti-Hitler dhe dyshonte nëse mund të shfaqet në Britani. Letra më shqetësuese erdhën nga zyra e New York-ut që më luteshin për të mos e bërë filmin, duke deklaruar se nuk do të shfaqet kurrë në Angli apo Amerikë”, shkroi ai në autobiografinë e tij.

Chaplin nuk kapi vetëm Hitlerin, por çdo diktator që ka ndjekur hapat e tij

Por, Chaplin nuk do të dekurajohej. Ai e dinte që “The Great Dictator”, ia vlente të bëhej dhe me siguri, ishte një goditje në arkë, hiti i dytë më i madh i vitit 1941 në SHBA.

Në 80 vjetorin e shfaqjes së filmit, ndërgjegjja e Chaplin është edhe më befasuese. Filmi është një kryevepër që nuk është vetëm një komedi e lezetshme dhe një dramë e zymtë, por një pasqyrë jashtëzakonisht e saktë në psikologjinë e Hitlerit.

“Ai ishte një vizionar, greko-francez i kinemasë politike, në një dokumentar të bërë, ai pa të ardhmen ndërsa udhëheqësit e botës nuk mund ta shihnin atë dhe mbeti në anën e Hitlerit”, tha Costa-Gavras.

Ajo që është edhe më e shquar është se Chaplin nuk kapi vetëm Hitlerin, por çdo diktator që ka ndjekur hapat e tij. “Ajo pati jehonë në atë kohë dhe vazhdon të ketë jehonë,” thotë Simon Louvish, autori i Chaplin: The Tramp’s Odyssey. Nëse doni të shihni një pasqyrim kristalor të despotëve të shekullit XXI, do ta gjeni në një film të dalë 80 vjet më parë.

Një mesazh serioz

Në kohën kur Chaplin bëri “The Great Dictator”, ai i kishte përbuzur prej kohësh nazistët, dhe anasjelltas. Një film propagandistik gjerman e denoncoi atë si një nga “hebrenjtë e huaj që vijnë në Gjermani”-mos u shqetësoni që ai nuk ishte hebre-ndërsa shtypi amerikan e quajti “Moisiu i shekullit të XX-të” sepse ai financoi arratisjen e mijëra hebrenjve refugjatë. Kur filloi punën në filmin e titulluar fillimisht “The Great Dictator”, ai ishte “një njeri në një mision”, thotë Louvish.

Disa nga bashkëkohësit e tij, si Laurel dhe Hardy, thjesht donin të bënin filma qesharakë dhe të fitonin para. Por, Chaplin ishte shumë serioz në lidhje me atë që donte të thoshte. “The Great Dictator”, nuk ishte vetëm një film. Ishte vërtet diçka që kërkohej.

Megjithatë, Chaplin ishte i motivuar nga më shumë se humanizmi. Ai ishte gjithashtu i magjepsur nga lidhjet e tij të çuditshme me Hitlerin, i cili lindi në të njëjtën javë si ai,  në prill 1889. Një këngë komike për Führer, e regjistruar nga Tommy Handley në 1939, titullohej “Kush është Ai Njeri …? (Kush duket si Charlie Chaplin) “.

Një editorial në revistën “The Spectator”, që shënonte 50 vjetorin e meshkujve, eksploroi temën rreth Chaplinit në mënyrë më të thellë:

“Providenca ishte në një humor ironik kur u urdhërua që Charles Chaplin dhe Adolf Hitler të bënin hyrjen e tyre në botë brenda katër ditësh të njëri-tjetrit … Data e lindjes së tyre dhe mustaqet e vogla identike që ata mbanin mund të jenë përcaktuar nga natyra për të tradhtuar origjinën e përbashkët të gjeniut të tyre.

Ishte Alexander Korda, producenti britanik me origjinë hungareze, ai që sugjeroi që Chaplin duhet të përfitonte nga ngjashmëria, por ishte e qartë se një film i tërë i ish-Trampit të Vogël si një tiran i shkumëzuar do të ishte shumë për audiencën për të marrë, dhe kështu Chaplin zgjodhi të luante dy role.

Ai do të ishte Adenoid Hynkel, sundimtari autokratik i Tomainia, dhe ai do të ishte një “Berber hebre” i përulur dhe pa emër. Një mbishkrim hapës njofton: “Çdo ngjashmëri midis Hynkel Diktatorit dhe Berberit hebre është thjesht e rastësishme”.

Në mënyrë të pashmangshme, kjo ngjashmëri e rastësishme rezulton që të dy burrat të ngatërrohen për njëri-tjetrin, por jo deri në kulmin e filmit.

Berberi është ngjitur në një skenë me aktorin e ngjashëm dhe duhej të mbante një fjalim, dhe Chaplin jep një lutje të sinqertë pesë-minutëshe për mirësjellje dhe vëllazëri që ose prish filmin (sipas mendimit të fituesit të Pulitzerit kritiku Roger Ebert) ose e ngre akoma më tej:

“Më shumë se makineri, ne kemi nevojë për njerëzimin! Më shumë se zgjuarsi, kemi nevojë për mirësi dhe butësi!” Për pjesën më të madhe të kohës, megjithatë, Chaplin ndahet midis rrëfimeve të veçanta të dy personazheve, kështu që ne nuk mund të harrojmë kurrë as viktimat e persekutimit nazist, as njeriun përgjegjës për të.

Shpejtësia me të cilën Chaplin kalon midis shuplakës dhe tmerrit të lë pa frymë

Të dy fillesat janë aq të guximshëm saqë bëjnë që satira e ekranit të madh të duket e dobët në krahasim. Në librin “Të jesh ose të mos jesh” i Ernst Lubitsch, i cili doli në vitin 1942, fjala “hebre” nuk thuhet kurrë. Chaplin nuk është aq kokëfortë.

Qendrore në skenat e getos është fakti se “hebre” është lyer në të gjitha dritaret me shkronja të mëdha. Kur Berberi përpiqet të fshijë bojën, ai ndiqet nga Storm Troopers në sekuenca që kujtojnë Buster Keaton duke u shmangur turmave të policëve në Cops.

Por në këtë rast, një sekuencë e tillë përfundon me Trupat e Stuhisë që hedhin në qafën e Berberit dhe e varin atë. Ai shpëtohet në sekondën e fundit, por prapëseprapë, shpejtësia me të cilën Chaplin kalon mes shuplakës dhe tmerrit është e jashtëzakonshme. Vlen gjithashtu të theksohet se Trupat e Stuhisë nuk kanë thekse gjermane-apo edhe thekse angleze, siç do të kishin shumë nazistë në filmat e mëvonshëm të Hollywood-it. Shumica prej tyre tingëllojnë amerikane.

Në pallatin e Hynkel, komedia është më e lehtë. Chaplin skicon një karikaturë të mashtrimeve politike evropiane në traditën e çmendur të supës së rosës së Vëllezërve Marks. (Napaloni i Jack Oakie është një njeri i urtë i përzemërt italian i luajtur nga Chico Marx.)

Krimet e diktatorit nuk shpërfillen: për një trillim, Hynkel urdhëron ekzekutimin e 3 000 protestuesve. Por, Chaplin përqendrohet në kotësinë, marrëzinë dhe fëmijërinë e personazhit. Në një zhurmë vizuale të hedhur, dollapi i lartë i dosjeve pas tavolinës së tij tregohet se nuk ka fare sirtarë, por disa pasqyra të fshehura në vend të tij.

Mesazhi është se Hynkel nuk është një strateg i shkëlqyer ose një udhëheqës i fuqishëm. Ai është një adoleshent i stërmadh, siç demonstrohet në skenën sublime në të cilën ai vallëzon me një glob të fryrë, duke ëndërruar të jetë “perandor i botës”.

Ai është një tampon i pasigurt i cili mashtron, fiksohet mbi imazhin e tij publik, menaxhon sekretarët e tij, kënaqet me luksin e lagjeve të tij ekstravagante dhe përmbys politikat e tij kryesore për të blerë më shumë kohë në pushtet.

“Për mua, gjëja më qesharake në botë është të tallësh mashtruesit, e tij, dhe do të ishte e vështirë të gjesh një mashtrues më të madh se Hitleri”, shkroi Chaplin në autobiografinë e tij.

Thirrjet antisemitike të Hynkel (të përbëra nga gjermanishtja e koduar e thyer nga thirrjet e “Juden”) janë të tmerrshme, por nuk ka asnjë bindje prapa tyre, vetëm një nevojë dëshpëruese për të tërhequr Tomainianët nga dështimet e tij ekonomike.

Filmi është akuzuar për banalizimin e mizorive naziste. Vetë Chaplin tha, në autobiografinë e tij, “Po të kisha njohur tmerret aktuale të kampeve të përqendrimit gjerman, nuk do të mund ta kisha bërë “The Great Dictator”.

Sipas biografit Jürgen Trimborn, pjesa më e madhe e filmit u frymëzua nga shfaqja e dokumentarit pro-Hitlerit të Leni Riefenstahl, Triumfi i Vullnetit, në Muzeun e Artit Modern në New York. Ndërsa shikuesit e tjerë u tmerruan, Chaplin ulëriti me të qeshura!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat