Nga “Black Swan” deri te “Basic Instinct”, filmat ku skenat erotike ishin reale - Bota Sot
Nga “Black Swan” deri te “Basic Instinct”, filmat ku skenat erotike ishin reale

Filma

Nga “Black Swan” deri te “Basic Instinct”, filmat ku skenat erotike ishin reale

Më: 15 gusht 2017 Në ora: 20:25
Ilustrim

Kodi etik i Hollywoodit dhe ligjet amerikane kanë limituar fort prodhimin e filmave, n? t? cilët shfaqeshin skena intime deri n? vitet e gjashtëdhjeta.

Në vitet pasuese, n? kinema jan? par? skena gjithnj? e m? pikante.

Edhe pse nuk ka shkuar gjithmonë kështu, n? disa filma, aktor?t p?r t? b?r? reale n? maksimum skenat e tyre t? dashuris?, kan? kryer me t? v?rtetë marr?dh?nie seksuale. Nuk jemi duke folur p?r pornografi, por p?r skena me p?rmbajtje t? lart? erotike.

P?r “Black Swan” (2010), Natalie Portman dhe Mila Kunis jan? trajnuar p?r muaj me radh?, sepse donin q? skenat e ballos t? ishin m? t? v?rtetat e mundshme.

E nj?jta gj? vlen edhe p?r sken?n e tyre t? dashuris?, kan? shkuar p?rtej p?rgatitjes n? tryez?. P?rpjekjet ia kan? vlejtur, sepse Portman e fitoi  çmimin Oscar dhe Golden Globe, si aktorja m? e mir?.

N? “Nymphomaniac” t? vitit 2014, aktet seksuale kan? vazhduar me aktor?, si Christian Slater, Jamie Bell, Uma Thurman, Willem Dafoe dhe Shia LaBeouf.

Ky konsiderohet si nj? nga filmat m? skandaloz? në dekadat e fundit. LaBeouf ka deklaruar q? n? pjes?n m? t? madhe t? skenarit t? dh?n? aktor?ve, ishte shkruar q? çdo sken? duhej t? vihej n? veprim me t? v?rtet?.

Thashethemi i vog?l mbi “Risky Business” n? vitin 1983, me Tom Cruise dhe Rebecca De Mornay, q? n? at? koh? ishte e fejuara e v?rtet? e tij, nuk ka qen? konfirmuar kurr?.

Por, nd?rkoh? ka z?ra t? ndrysh?m t? korridorit q? thon? q? gjat? sken?s s? famshme t? dashuris? n? tren, nj? veprim i p?rmbushur sikur t? ishte me t? v?rtet? real.

Nj? gj? ?sht? e sigurt: kimia mes t? dyve ?sht? e dukshme dhe asnj?ri nga ata nuk i ka mohuar zyrtarisht k?to z?ra.

“Mulholland Drive” ?sht? nj? triller befasues i David Lynch nga viti 2001.

N? nj? sken? pikante shihet Betty (Naomi Watts), aktorja e bukur aspiruese tenton me nj? akt dashurie me veten e saj.

Shum? spektator? jan? t? bindur q? akti i saj ishte i v?rtet? edhe sepse Watts qan gjat? sken?s, pavar?sisht se Lynch nuk ia kishte k?rkuar.

Aktorja ka shpjeguar q? n? t? v?rtet? ishte gjithçka reale dhe e konsideronte k?t? gj? kaq posht?ruese q? i erdhi p?r t? qar?.

Sigurisht q? performanca ka qen? bind?se, aq sa filmi u ishte ndaluar të rinjve n?n moshën 17 vjeçare n? qoft? se nuk ishin t? shoq?ruar nga prind?rit.

N? “Basic Instinct” t? vitit 1992, Sharon Stone ka skandalizuar spektator?t e epok?s. 

Sepse n? Hollywood qarkullonin z?ra q? ajo dhe kolegu Michael Douglas ishin me t? v?rtet? duke b?r? k?t? gj? gjat? sken?s s? tyre t? pasionit.

Stone nuk ka mohuar kurr? ta rishikoj?, n? fakt duket me t? v?rtet? q? n? k?to skena kishte nj? k?naq?si t? madhe.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat