Nga Basic Instinct tek Black Swan, këtu aktorët kanë bërë seks vërtet - Bota Sot
Nga Basic Instinct tek Black Swan, këtu aktorët kanë bërë seks vërtet

Filma

Nga Basic Instinct tek Black Swan, këtu aktorët kanë bërë seks vërtet

Më: 17 gusht 2017 Në ora: 15:17
Sharon Stone

Kodi etik i Hollivudit dhe ligjet amerikane kanë limituar fort prodhimin e filmave, në të cilat shfaqeshin skena intime deri në vitet ’60. Pastaj në kinema janë parë skena gjithnjë e më pikante. Natyrisht jemi duke folur për veprimet dhe aktet e stimuluara. Edhe pse nuk ka shkuar gjithmonë kështu. Në disa filma, aktorët për të bërë reale në maksimum skenat e tyre të dashurisë, kanë kryer me të vërtet marrëdhënie seksuale. Nuk jemi duke folur për pornografi, por për skena me përmbajtje të lartë erotike. Për cilat filma jemi duke folurë

Në Nymphomaniac të 2014, të Lars Von Trier, aktet seksuale kanë vazhduar me aktorë si Christian Slater, Jamie Bell, Uma Thurman,  Willem Dafoe dhe Shia LaBeouf është një nga filmat më skandalozë të dhjetëvjecarëve të fundit. LaBeouf ka deklaruar që në pjesën më të madhe të skriptit të dhënë aktorëve, ishte shkruar që cdo skenë duhej të vihej në veprim me të vërtetë. “Për të gjithë pjesën që është ilegale”, vazhdonte treguesi do të përdorim imazhe të paqarta. Përvec kësaj, gjithcka do të ndodhë me të vërtetë, në “deontologji” të plotë në Dogmën e Von Trier.

Për Black Swan – Black Swan e Darren Aronofski të 2010, Natalie Portman dhe Mila Kunis janë trajnuar për muaj me radhë sepse donin që skenat e ballos të ishin më të vërtetat e mundshme. E njëjta gjë vlen edhe për skenën e tyre të dashurisë, kanë shkuar përtej përgatitjes në tryezë. Përpjekjet ia kanë vlejtur sepse Portman kët vit fitoi cmimin Oscar dhe Golden Globe si aktori më i mirë.

Thashethemi i vogël mbi Risky Business në 1983, me Tom Cruise dhe Rebecca De Mornay  që në atë kohë ishte e fejuara e vërtetë e tij, nuk ka qenë konfirmuar kurrë. Por ndërkohë ka zëra të ndryshëm të korridorit që thonë që gjatë skenës së famshme të dashurisë në tren, një veprim i përmbushur sikur të ishte me të vërtetë real. Një gjë është e sigurt: kimia mes të dyve është e dukshme dhe asnjëri nga ata nuk i ka mohuar zyrtarisht këto zëra.

Mullholland Drive është një triller befasues i David Lynch, në 2001. Në një skenë pikante shihet Betty (Naomi Watts), aktorja e bukur aspiruese tenton me një akt dashurie me veten e saj. Shumë spektatorë janë të bindur që akti i saj ishte i vërtetë edhe sepse ëatts qan gjatë skenës, pavarësisht se Lynch nuk ia kishte kërkuar. Aktorja ka shpjeguar që në të vërtetë ishte gjithcka reale dhe e konsideronte këtë gjë kaq poshtëruese që i erdhi për të qarë. “Lynch nuk thërriste cut por rifillonte dhe kështu unë kam shkuar përpara. Në këtë moment e kam urryer”. Sigurisht që performanca e tij ka qenë bindëse, aq sa filmi u ishte ndaluar minorenëve nën 17 vjec në qoftë se nuk ishin të shoqëruar nga prindërit.

Në Basic Instinct të vitit 1992, Sharon Stone ka skandalizuar spektatorët e epokës.  Sepse në Hollivud qarkullonin zëra që ajo dhe kolegu Michael Douglas ishin me të vërtetë duke bërë këtë gjë gjatë skenës së tyre të pasionit. Stone nuk ka mohuar kurrë ta rishikojë, në fakt duket me të vërtetë që në këto skena kishte një kënaqësi të madhe.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat