Vdiq legjenda e Formula 1, Niki Lauda - Bota Sot
Vdiq legjenda e Formula 1, Niki Lauda

Formula 1

Vdiq legjenda e Formula 1, Niki Lauda

Më: 21 maj 2019 Në ora: 08:04
Niki Lauda

Niki Lauda ka vdekur në moshën 70 vjeçare.

Tri herë kampioni i botës i Formula 1 Niki Lauda ka vdekur në moshën 70 vjeçare.

Legjendari austriak, një nga figurat më të njohura në gara motorike, mori titullin për Ferrarin në 1975 dhe 1977 dhe McLaren në 1984.

Për shumë njerëz, ai do të mbahet mend për shërimin e tij të mrekullueshëm dhe kthimin në gara pasi u dogjën keq në një aksident në Grand Prix të Gjermanisë në 1976, raporton “Bbc”.

Lauda, ​​i cili iu nënshtrua transplantit të mushkërive në gusht, “vdiq në mënyrë paqësore” të hënën, tha familja e tij.

Pas karrierës së tij si një shofer gara, ai u bë një sipërmarrës ajror dhe, së fundi, një kryetar jo-ekzekutiv për ekipin e Formula 1 Mercedes, instrumental në sjelljen e shoferit britanik Lewis Hamilton, i cili ka fituar pesë kampionate botërore.

“Arritjet e tij unike si atlet dhe sipërmarrës janë dhe do të mbeten të paharrueshme, ndjeshmëria e tij e palodhshme për veprim, drejtësia e tij dhe guximi i tij mbeten një model dhe një pikë referimi për të gjithë ne”, tha deklarata e familjes së tij. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...