Niki Lauda, një legjendë e automobilizmit - Bota Sot
Niki Lauda, një legjendë e automobilizmit

Formula 1

Niki Lauda, një legjendë e automobilizmit

Më: 21 maj 2019 Në ora: 09:38
Foto

Niki Lauda është ndarë nga jeta e tij, duke lënë prapa vetes një histori me plot suksese në sferën e automobilizmit. Nga tani, bota e këtij sporti ka një kampion më pak në gjirin e saj.

70-vjeçari ka qenë tri herë kampioni i Formulës 1, Niki Lauda, ai e mori titullin për Ferrarin në 1975 dhe 1977 dhe McLaren në 1984.

Për shumë njerëz, ai do të mbahet mend për shërimin e tij të mrekullueshëm dhe kthimin në gara pasi u dëmtua keq në një aksident në Grand Prix të Gjermanisë në 1976.
 

Image

Pas karrierës së tij si një shofer i garave, ai u bë një sipërmarrës ajror duke themeluar tre linja ajrore austriake: Lauda Air, Fly Niki, dhe Laudamotion, dhe, së fundmi, një kryetar jo-ekzekutiv për ekipin e Formula 1 Mercedes.

“Arritjet e tij unike si atlet dhe sipërmarrës janë dhe do të mbeten të paharrueshme, ndjeshmëria e tij e palodhshme për veprim, drejtësia e tij dhe guximi i tij mbeten një model dhe një pikë referimi për të gjithë ne”, kanë thënë familjarët e tij.

Ish-kampioni britanik F1, Jenson Button e ka quajtur atë një “legjendë”, ndërsa McLaren tha se Lauda do të “ruhet në historinë tonë”.
 

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...