Tifozët e Michael Schumacher marrin një lajm të keq - Bota Sot
Tifozët e Michael Schumacher marrin një lajm të keq

Formula 1

Tifozët e Michael Schumacher marrin një lajm të keq

Nga: H.O. Më: 21 maj 2019 Në ora: 14:19
Michael Schumacher

Michael Schumacher është përshkruar si i veqantë nga një ish shofer i Formula 1, por jo aq i mirë sa një nga shoferët e tjerë, deklaratë kjo që ka zemrëuar miliona tifozë të legjendës gjermane.

Ikona e garës së motorëve është duke u shëruar nga një dëmtim traumatik të trurit, është kampion botëror në Formula 1 shtatë herë, i vetmi shofer që ka arritur të marrë pesë tituj vit pas viti me ekipin e famshëm të Ferrarit, shkruajnë mediat britanike, transmeton Bota sot.

Michael Schumacher është shofrti më i suksesshëm në historinë e sportit, gjithashtu mban rekordin për shumicën e fitimeve në Grand Prix, xhiroja më e shpejtë dhe garat e fituara në një sezonë.

Sipas Formula1.com, gjermani është statisikisht shoferi më i madh që sporti ka parë ndonjëherë, që nga koha e dalje në pension nga sporti në vitin 2012.

Image
Ayrton Senna

Por pavarësisht se është konsideruar si shoferi më i madh që ndonjëherë është ulur në kabinën e një makine garash, një shofer tjetër ka thënë se dikush tjetër e ka tejkaluar atë, transmeton Bota sot.

Jean Alesi, i cili garoj në 201 Grad Prix për gjatë 12 vite, por pavarësisht potencialeve të tij, arriti veëm një fitore në garë, prentedoi se legjenda e garës së automobilave Ayrton Senna ishte pak më i mirë.

Shoferi i garës braziliane, si Schumachr, ukonsiderua si një nga më të mëdhenjtë ndonjëherë para vdekjes së tij në maj të vitit 1994, duke fituar tre tituj botërorë dhe 41 Grand Prix.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat