E veja e Niki Laudës vendos helmetën e tij F1 në arkivolin e tij - Bota Sot
E veja e Niki Laudës vendos helmetën e tij F1 në arkivolin e tij

Formula 1

E veja e Niki Laudës vendos helmetën e tij F1 në arkivolin e tij

Nga: Bota sot Më: 29 maj 2019 Në ora: 11:48
Foto nga varrimi i Niki Lauda

Niki Lauda vdiq javën e kaluar në moshën 70 vjeçare, pas një karriere të shquar si një shofer Formula dhe një biznesmen, shkruan Daily Mail, përcjell Bota sot.

Funerali i Laudës po mbahet në katedralen e Shën Stefanit në qytetin e tij të Vjenës në mëngjesin e të mërkurës.

Qindra njerëz të veshura me të zeza janë të pranishëm dhe pritet një mori yje nga bota e Formula One.

E veja e pikëlluar e Niki Laudës vendosi një nga helmetat e legjendës së Formula One në arkivolin e tij gjatë funeralit të tij në Vienë të mërkurën, ndërsa qindra njerëz u mblodhën për të paguar respektin e tyre, shkruan Daily Mail, përcjell Bota sot.

Birgit Lauda, ​​40 vjeç, dhe djemtë e tij Mathias dhe Lucas ishin fotografuar duke vendosur kurora, lule dhe fotografi të Laudës në arkivolin e tij, ndërsa ndoqën kujtimin e tij në Katedralen e Shën Stefanit në qytetin e tij në Vjenë.

Heroi i garës do të varroset në Doebling pranë nënës së tij të ndjerë me nderi të plotë shtetëror pas masës së veçantë.

Familja thuhet se refuzoi një ofertë nga qyteti i Vjenës për të marrë një "varr të nderit" në varrezat e mëdha qendrore të qytetit.

Image
Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...