Blerta Bytyqi, fituese e garës

Formula 1

Më: 23 qershor 2019 Në ora: 19:48

Blerta Bytyqi e Auto Klubit Prizreni D&G është fituese e garës së auto sllallomit në konkurrencën e femrave, e cila u zhvillua në Ferizaj.
Bytyqi, e cila garoi me Opel Zafira, deri te fitorja arriti me kohën 01:45.849 minuta, ndërsa nuk pati asnjë penallti. Ajo, jo vetëm që fitoi, por në të dyja vozitjet dhe gjatë shpalljes së fitueseve, mori shumë duartrokitje, pasi vërtet pati vozitje atraktive.

“Është hera e pestë që po marr pjesë, hera e tretë që fitoj. Shpresoj të mbahet edhe një garë, të fitoj garën dhe kampionatin e Kosovës. Sot konkurrenca ishte e fortë, pati vetura të mira, sportive dhe të forta, por unë ia dola me sukses dhe jam e kënaqur me rezultatin”, ka thënë Bytyqi pas fitores.
Pozita e dytë i takoi Maja Milosevskas nga Maqedonia, e cila me Opel Astra pati kohën 01:50.981 minuta, ndërsa podiumi i fitueseve u plotësua me Shqipe Osmanin, e cila garoi me Golf VI dhe pati kohën 01:51.073 minuta.
Duhet theksuar se gara ishte paraparë të mbahej në Prishtinë, por në çastet e fundit Komuna e Prishtinës e shqfuqizoi lejen, ndërsa Komuna e Ferizajt u shpreh e gatshme për të kontribuar në organzimin e saj, për çka FASK e falënderoi me një mirënjohje.
Garën e shpalli të hapur ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ndërsa në mesin e garueseve ishte edhe deputjetja Duda Balje.
Fituesja e garës, Blerta Bytyqi, përveç kupës për triumfin në klasën përkatëse dhe asaj për kohën më të shpejtë, u shpërblye edhe me katër goma.